Oyun

Beklediğimiz Indie’ler – The Artful Escape

[ Beklediğimiz Indie’ler köşemizde takip listemizde olan ve çıkmasını sabırsızlıkla beklediğimiz indie oyunları ilgi cazibeli beş unsurda tanıtmaya çalışıyoruz. ]

Eski ismiyle The Artful Escape of Francis Vendetti, yeni ismiyle The Artful Escape, yalnızca Beklediğimiz Indie’ler değil, “Beklemekten Saçlarımızın Ağardığı Indie’ler” listesine de rahatlıkla girebilecek derecede bizi bekletti. Küçük bir grup tarafından geliştirildiği için çok da kızamıyoruz aslında. Fakat son birkaç ayda gelen görüntüler ve 2021’in çıkış tarihi olarak verilmesi oyunun üretiminin sonlara yanlışsız geldiğinin işaretçisi. O vakit gelin Francis Vendetti’nin seyahatine şahit olmadan evvel Artful Escape’in ne olduğuna daha yakından bakalım.

5ae

> The Artful Escape, oyunun yöneticisi Johhny Galvatron’ın tarifiyle kıssa odaklı, gitar soloları olan bir platform macera oyunu. Francis Vendetti ismindeki genç yaşta inanılmaz bir elektro gitar yeteneği bulunan bir sanatçıyı denetim edeceğimiz oyunda Vendetti’nin sahne kimliğini belirlemesi için farklı kainatlara seyahat edeceğiz. Bu kainatlar aslında Vendetti’nin başının içinde, hasebiyle bizleri sıradışı birçok yer ve karakterler bekliyor olacak.

> Maceramız birinci olarak Dünya’da başlayacak. Francis Vendetti’nin birinci sahne performansına kadar olanları da deneyimleyebileceğiz. Aslen efsanevi sanatçı Johnson Vendetti’nin yeğeni olan Francis Vendetti’nin yaşadığı yeri tanıdıkça birtakım şeylerin hiç gözüktüğü üzere olmadığını anlayacağız.

2

> The Artful Escape aslen 2D bir imal. Lakin Unravel, Inside üzere üretimlerde da hissedebildiğimiz 3D havasını ziyadesiyle oyuncuya verebiliyor. Bu durum oyun için değerli; zira The Artful Escape bir amaca varmaktan çok an’a odaklanan bir üretim. Sizi bulunduğunuz saykodelik yerde, farklı karakterle bir arada attığınız sololarla içine çekmeyi hedefliyor. Evet, kestirim edebileceğiniz üzere gitar oynanışın temellerini oluşturuyor. Hem sıçramamıza hem de havada süzülmemize imkan sağlıyor (Belki de daha fazlası, fakat şimdi bilmiyoruz). Bunları yapabilmemizin sebebi aslında Vendetti’nin gitar çalarken kendini öteki bir boyutta hissetmesi, adeta uçuyor üzere hissetmesinden geliyor.

1

> Vendetti’nin seyahati sürrreel ortamlarda geçeceği için bizleri epeyce renkli, alabildiğine saykodelik ve estetik yerler bekliyor. Görüntülerden da kolaylıkla anlamak mümkün. Bu yerlerde apayrı karakterle karşılaşacağımızı söylüyor Galvatron. Bazen caz klubü sahibi, bazen kozmik, devasa bir şey seyahatte karşımıza çıkacakmış. Ve bunlarla bir arada bir şeyler de çalacağız. Bu sayede Francis Vendetti’nin sahnede yaratmak istediği persona giderek şekillenmiş olacak.

3> Francis Vendetti’nin kimi özelliklerini değiştirmek mümkün olacak. Bunlar karakterin art plan kıssası, sahne ismi üzere metinsel şeyler olabileceği üzere karakter kostümü üzere fizikî şeyler de olabilecek. Bu sayede karakterle özdeşleşebilmemiz hedefleniyor. Sonuçta oyunun emeli daha çok “deneyim” yaşamak üzerine.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: