Haber

Belçika’da Kovid-19 tedbirleri gevşetiliyor! Kırmızıdan turuncuya geçtiler

Belçika Koronavirüsle Mücadele Danışma Kurulu, (CODECO) bugün düzenlenen toplantının ardından Belçika Başbakanı Alexander De Croo ve Bölge Başbakanları ile bir basın toplantısı düzenleyerek Covid-19 tedbirleri hakkında alınan yeni kararları açıkladı. Basın toplantısında, 18 Şubat tarihinden itibaren ülkede alarm seviyesi kırmızıdan turuncuya dönüşeceği açıklanırken ayrıca restoran ve kafelerdeki gece yarısında kapanma sınırının kaldırıldığı, ancak çalışanlar için maske zorunluluğunun devam ettiği belirtildi.

ÇOCUKLARDAKİ MASKE MUAFİYETİ GENİŞLETİLDİ

Belçika’da maske takma zorunluluğu devam ederken sadece 6 yaş altına uygulanan maske muafiyeti 12 yaş altı olarak genişletildi. Toplantıda ayrıca, içeride ve dışarıda düzenlenecek etkinliklerde havalandırma koşullarının garanti edilmesi ve hızlı test uygulamaları tavsiye edilirken, etkinliklerde yeterli mesafe sağlanamıyorsa maske zorunluluğuna dikkat edilmesi önerildi.

UZAKTAN ÇALIŞMA ZORUNLULUĞU KALDIRILDI

Covid-19 salgını süresince evden çalışmayı zorunlu hale getiren Başbakan Alexander De Croo, ilk kez uzaktan çalışma zorunluluğunun kaldırıldığını ve bu duruma bizzat işyerlerinin karar verme hakkına sahip olduğunu, isteyenlerin fiziki olarak işyerlerine gidip çalışabileceklerini söyledi. Ruh sağlığının desteklenmesi adına işyerlerine toplu etkinlik düzenlemelerini tavsiye eden Başbakan De Croo ayrıca, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesinin önemini vurguladı.

 

Kaynak: İHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu