Ekonomi

Beyaz yakalılar sıkıntıda!

Meslek.net’in Curiocity işbirliğiyle yaptığı “2021’in Nabzı: Beyaz Yaka Çalışan ve Patronlar Neler Bekliyor?” araştırmasına nazaran bu yıl için çalışanların hayal ettikleri fiyat artış oranı ortalama yüzde 24.1 iken lakin buna karşılık patronların yüzde 12.4 artırım verebileceğini kestirim ediyor. Araştırmaya nazaran her 10 çalışandan yalnızca 4’ü işinden şad. Çalışanların en büyük beklentileri geçen yıl olduğu üzere “tatmin edici maaş ve prim sistemi” oldu. Meslek.net Genel Müdürü Fatih Uysal, raporla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı:

– Çalışanların yalnızca yüzde 15’i, aldığı maaşla rahatlıkla geçinebildiğini belirtiyor.

– Her 10 çalışandan 6’sı maaş artışının mevcut işyerinde çalışmaya devam etmelerinde tesirli olduğunu belirtiyor.

– Bu yıl istenilen maaş artışı alamayan adayların yüzde 70’i, daha yüksek yararlı bir tahlil arayışına gireceğini lisana getiriyor.

– Her 10 çalışandan 6’sı, gelecek 6 ay içerisinde iş değiştirmeyi düşünüyor. Bu kanıyı tetikleyen temel nedenin fiyat ve yan hakların mevcut durumda yetersiz kalması olduğu belirtiliyor. İş değiştirmeyi planlayan çalışanların şu an ortalama ele geçen net maaşı 5 bin 433 TL. İş değiştirmeyi düşünenlerin maaş artışı beklentisi yüzde 30.

PATRON DE DÜŞÜNCEDE

– Patronların yüzde 46’sı şirketlerinin pandemi sürecinden olumsuz etkilendiğini lisana getiriyor. Pandemi sürecinden olumsuz etkilendiğini belirten şirketlerin birçok (yüzde 51) kısa çalışma ödeneği alıyor. Şirketler, sıhhat sorunları nedeniyle iş süreçlerinin aksadığını, döviz kurlarındaki artış nedeniyle ekonomik külfet çekildiğini ve çalışanlara fiyatsız müsaade kullandırmak durumunda kalındığını da vurguladı.

– Patronlara “2021’de çalışan sayısını artırmayı planlıyor musunuz” diye sorulduğunda, artış planlayanların oranı yüzde 44 oldu.

– 2020’de 800 bin aday Meslek.net üzerinden işe yerleşti. 2.4 milyon yeni üye kazanıldı.

Cumhuriyet

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: