Haber

Beylikdüzü’ndeki kütüphaneler 215.512 kullanıcıyı ağırladı

İlçe halkını okumaya teşvik etmek maksadıyla 15 kütüphaneyi vatandaşların kullanımına sunan Beylikdüzü Belediyesi 2020 istatistiklerini ve en çok okunan birinci 10 kitabı paylaştı. Pandemi şartlarına karşın bin 881 yeni üye ile 25 bin 736 faal üye sayısına ulaştıkları lisana getiren Kütüphane Şefi Hilal Çuhadar; “Tüm kütüphanelerimizde pandemi önlemleri kapsamında okuyucu salonlarımızı ve internet erişim merkezimizi toplumsal uzaklık kurallarına nazaran temas riskini azaltmak için tekrar düzenledik. Gerekli tüm tedbirleri alarak hizmet vermeye devam ediyoruz” formunda konuştu.
Beylikdüzü genelinde merkez kütüphane, şube kütüphane, okul-şube kütüphane ve toplumsal sorumluluk projesi kapsamında hayata geçen özel kütüphaneler olmak üzere toplam 15 kütüphaneyi vatandaşların kullanımına sunan Beylikdüzü Belediyesi 2020 istatistiklerini ve en çok okunan birinci 10 kitabı paylaştı. Son bir yıl içerisinde ilçede bulunan kütüphanelerin 215 bin 512 kullanıcıyı ağırladığını belirten yetkililer ödünç verilen kitap sayısının ise 37 bin 912 adete ulaştığını tabir etti. 2020 yılının en çok okunan kitapları ise şöyle sıralandı; Saftirik Greg’in Günlüğü: İşte Artık Yandık! / Jeff Kinney, Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali, Saftirik Greg’in Günlüğü: Rodrick Kuralları / Jeff Kinney, Simyacı / Paulo Coelho;, Kuyucaklı Yusuf / Sabahattin Ali, Uçurtma Avcısı / Khaled Hosseini, Saftirik Greg’in Günlüğü: Tipinin Son Örneği / Jeff Kinney, Kardeşimin Öyküsü / Ömer Zülfü Livaneli, Puslu Kıtalar Atlası / İhsan Oktay Anar ve Tutunamayanlar / Oğuz Atay.

“Gerekli tüm tedbirleri alarak hizmet vermeye devam ediyoruz”

Pandemi şartlarına karşın bin 881 yeni üye ile 25 bin 736 faal üye sayısına ulaştıkları lisana getiren Kütüphane Şefi Hilal Çuhadar; “Tüm kütüphanelerimizde pandemi önlemleri kapsamında okuyucu salonlarımızı ve internet erişim merkezimizi toplumsal ara kurallarına nazaran temas riskini azaltmak için yine düzenledik. Kütüphanelerimizi gün içinde belirli aralıklarla havalandırıp temizleyerek de bulaş riskini en aza indirmeye uğraş ediyoruz. Gerekli tüm tedbirleri alarak hizmet vermeye devam edeceğiz” formunda konuştu. Bir saatte 200’den fazla kitabı birebir anda sterilize edebilen “Kitap Sterilizasyon Cihazı” ile iadeden gelen kitapların sterilize edilip okuyucuların tekrar hizmetine sunulduğunu belirten Çuhadar bunlara ek olarak, kütüphane bağışçılarından gelen kitapların ise 4 gün boyunca karantinada tutulduğunu belirtti. Çuhadar ayrıyeten, pandemi devrinde 0-6 yaş çocukların sıhhatlerini düşünerek, kitaptan farklı kalmamaları ismine Adile Naşit Çocuk Kütüphanesi’nin de kapalı raf sistemiyle hizmet vermeye devam ettiğini, çocuklar için online masal atölyelerinin yapıldığını söyledi.

İSTANBUL – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: