Ekonomi

Biden doları güçlendirirken merkez bankası karar haftasında

Joe Biden’ın vazifesi resmi olarak devralışının çabucak öncesinde artan enflasyon beklentilerinin Fed’in faizi beklenenden erken artırmaya yol açabileceği üzerinden dolara güç verdikçe, gelişmekte olan iktisatların para üniteleri 2021’in birinci önemli testini vermeye hazırlanıyor.

Dolar, son iki hafta içinde, Biden’ın 1,9 trilyon dolar olarak açıkladığı teşvik paketi teklifiyle güçlendi. Birden fazla gelişmekte olan ülke para ünitesi bu periyotta düştü ve geçmiş bu ülke kümesi para ünitelerini daha fazla düşüşün beklediğini gösteriyor.

Yükselen piyasa para üniteleri, aşının piyasaya sürülmesiyle dolar karşısında yükseldi

MSCI Inc.’in yükselen piyasa para üniteleri göstergesi, Covid-19 aşılarının dağıtımına ait iyimserliğin risk iştahını artırmasıyla 2020’yi on yılın en büyük üç aylık artışıyla kapattı. Artık, artan olayların art planı, yenilenen kilitlenmeler ve aşı kaygıları bu akışları aksine çevirebilir.

Goldman Sachs Group Inc. stratejistleri “Aşılar beklediğimizden daha az tesirli olursa ve global iktisat tökezlerse, ‘güvenli liman’ dolar muhtemelen yine kıymet kazanacak” diye yazdı.

Tekrar de, stratejisiler, riskli varlıklara olan talep ve emtia fiyatlarındaki üst istikametli risklerin yüksek ABD faizlerinden kaynaklanan potansiyel düşüşten daha ağır basabileceğinden, bu yıl “büyük ölçüde dolar zayıflığı” bekliyorlar.

Para Siyaseti Heyeti toplantısı 21 Ocak’ta

Yatırımcıların ilgisini çeken bir para ünitesi de Kasım ayına kadar rekor düşük düzeye inen Türk Lirası. Perşembe günü, merkez bankasının siyaset faizi olan ülkenin bir haftalık repo oranını %17’de tutması bekleniyor.

Bloomberg Economics’e nazaran “Lira yükseldi ve rezervler istikrar kazanıyor, faizleri daha fazla yükseltmek için hiçbir neden yok. Yeniden de, enflasyon Aralık ayında hızlandı ve faiz indirimlerinin kapsamını sınırladı.”

Bloomberg tarafından anket yapılan 21 ekonomistin medyan kestirimine nazaran, Türkiye merkez bankası gösterge faiz oranını bu hafta muhtemelen değiştirmeyecek. İki ekonomist 50 baz puanlık bir artış öngörürken, ikisi yüzde puanı artış öngörüyor.

Lider Naci Ağbal liderliğindeki Para Siyaseti Konseyi, bir hafta vadeli repo oranını geçen ay %15’ten %17’ye yükselterek, fiyatları denetim altında tutmak için gerektiğinde politikayı sıkılaştırma kelamı vermesinin akabinde yatırımcıların gözünde prestijini artırdı. Geçen haftanın son gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz enflasyonun nedenidir ve ihracat, istihdam ve büyüme için düşük olmalıdır açıklamaları ise PPK öncesi başları karıştırdı.

Bloomberg

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: