Ekonomi

Biden oyunu $1.9 trilyonla açtı

20 Ocak’ta misyonu devralacak ABD Lideri Joe Biden  daha vazifeye gelmeden gündeme damgayı vurdu.  Biden, Kongre’ye toplam fiyatı $1.9 trilyon olan bir mali takviye paketi teklifiyle gidecek. Biden ilerleyen haftalarda istihdam yaratma ve iklim değişikliğiyle uğraş için ek bir harcama paketi daha önereceğini de açıkladı.

Biden’ın teklifi yatırımcılar tarafından evvelden satın alındığı için Wall Street’te ve ABD tahvil getirilerinde çalkantı yaratmadı.  Ancak, Fed Lideri Jay Powell’in mali sıkılaştırmayı (negatif yönde) enflasyon sürprizlerine endekslemesi ile 10 ve 30 yıllık gösterge tahvillerde getiri  sırasıyla 4 ve 6 baz puan artarak, %1.129 ve %1.876’ya tırmandı. Dolar Endeksi Asya seansına 90.24’te yatay başladı.

Bidne’ın planının Temsilciler Meclisi’nde çarçabuk onay lacağı kesin, lakin Senato’da uzun bir prosedür var.  Georgia Senato seçimlerini kazanan Demokratlar’ın sandalye sayası Cumhuriyetçiler’le eşit, 50-50. Bu durumda, beraberliği Lider Yardımcısı Kamal Harris’in oyu kıracak. Ancak, 51 oy Biden’in Senato’dan onay almasına yetmeyebilir. Maliye siyaseti bağlamında muhafazakar Demokrat Senatörler de var. Ek olarak, “filibuster” ismi verilen bir oyalama taktiği kullanarak CUM paketin onayını engelleyebilir.

ABD’nin hemen ek mali takviyeye muhtaçlığı var. Dün gece ParaAnaliz’de şunları kaydettik:  ABD’de birinci işsizlik müracaatları geçen hafta artışını sürdürerek 1 milyona yaklaştı.  Covid-19 salgını bütün şiddetiyle karar sürerken, aşılama kampanyası yolunda gitmiyor.  ABD’nin  acil mali takviyeye muhtaçlığı var, aksi halde 1Ç’de sakinlik yaşayabilir.  Bu durumda Türkiye üzere Gelişmekte Olan Ülkeler’in büyüme oranları da düşer. GOÜ FX ve güç piyasalarında satışlar görebiliriz.

Biden’ın planı hanehalkı üyelerine $1.400 ek ödeme, eyaletlere aşılama kampanyalarını hızlandırmak için $350 milyar, KOBİ takviyesi ve işsizlik ödeneklerinin uzatılmasını içeriyor.

Paketin Kongre tarafından onaylanması halinde iç talebi hızlandıracağı kesin, lakin uzmanlar ABD’de enflasyon patlamasının çok uzak mümkünlük olduğu fikrine daha yakın. Bu yüzden, Asya’da Jay Powell’in açıklamaları “güvercince” olarak yorumlandı, yani Fed’in 2023’e kadar nakdî sıkılaştırmaya geçmeyeceği beklentisi sürüyor.

Gevşek para ve bütçe siyasetinin yalnız piyasaları değil, ekonomiyi de canlı tutması beklenir. Şayet Senato paketin onayını geciktirirse, ABD yeniden de 1Ç2021’de sakinlik yaşayabilir. Ama, onay gelirse, ABD iktisadı 2021’de AB ve Japonya’dan daha süratli büyür.

TAHLİL: Dolar/TL’de çalkantı bitmedi

ING: Euro bölgesine enflasyon 2021’de geri mi dönecek?

Çin 2020’yi rekor dış ticaret ziyadesiyle kapattı ve bakın ne başardı…

Goldman, 2021 ABD tahvil faizi beklentilerini yükseltti

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: