Ekonomi

Biden yüz yüze ‘zirve’ olabilir dedi, Şi kabul etmedi

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile geçen hafta yaptığı telefon görüşmesinde, karşılıklı görüşme ihtimalini işaret etti, ancak Şi, Kovid-19 pandemisi ortamında önemli toplantılar için bile ülkeden ayrılmaktan kaçınmaya devam etmesi ile birlikte bu konuda bir taahhütte bulunmadı.

Bloomberg’e konuşan konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre, Biden iki liderin önümüzdeki birkaç ayda bir araya gelebileceğini işaret etti.

Biden, Salı günü Beyaz Saray’da basın mensuplarının Şi’nin kendisi ile bir araya gelmek istememesinden dolayı hayal kırıklığına uğrayıp uğramadığına ilişkin bir soru üzerine, “doğru değil” dedi.

Şi 600 günden fazladır Çin’den ayrılmadı. Bu süre G-20 liderleri arasında ülkesinde en uzun süre kalan liderin Şi olduğunu gösteriyor. Çinli lider bunun yerine, BRICS ülkeleri liderleri zirvesi dahil, etkinliklere sanal katılım gerçekleştiriyor. Şi’nin gelecek hafta New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılması da beklenmiyor. Ancak Çinli liderler zaten bu etkinliğe nadir katılıyor.

İki lider telefon görüşmesi gerçekleştirmişti

Biden ve Şi 10 Eylül’de yaklaşık 90 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptı. Bu iki lider arasında Şubat ayından bu yana gerçekleştirilen ilk görüşmeydi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Biden Şi’den, diğer başlıklardaki anlaşmazlıkların devam etmesine karşın, temel konular üzerinde işbirliği yapmasını istedi. Ancak açıklamada zirve teklifi konusuna değinilmedi.

ABD yönetimi, iklim değişikliği gibi konuları ticaret, insan hakları ve Hong Kong gibi bölgelerde demokrasi gibi daha kapsamlı konulardan ayırmak isterken, Çin bu başlıkların ayrılmaması gerektiği konusundaki ısrarını sürdürüyor.

Zirve teklifi daha önce Financial Times tarafından dile getirildi. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yaptığı açıklamada, “görüşmeyi tam olarak resmetmiyor. Bu kadar” diyerek, Financial Times’ın haberine itiraz etti.

Sullivan, “Söylediğimiz gibi, başkanlar, iki lider arasında özel görüşmeler olabilmesinin önemine vurgu yaptı ve biz buna saygılı olacağız” dedi.

İş dünyası zirve olmasını istiyor

Çin’deki Amerikan firmaları, ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in, Trump döneminde yükseltilen ticaret engellerine çözüm bulmak üzere bu yıl bir araya gelmesini umuyor.

Son yapılan ankete göre Çin’de Amerikan Ticaret Odası üyelerinin yüzde 54’ü ilişkilerin yeniden kurulabilmesi için “düzenli hükümetler arası iletişim” çağrısında bulunurken, yüzde 38’lik kısım bu yıl bir Biden-Şi zirvesi istiyor.

Katılımcıların yüzde 47’si gümrük tarifelerinin kaldırılmasını isterken, üyelerin yüzde 75’inden fazlası ticaret savaşı sırasında uygulamaya koyulan tedbirlerin faaliyetlerini etkilemekte olduğunu belirtti.

Ankette vize problemleri de gündeme geldi. Katılımcıların yüzde 60’ından fazlası, şirketlerin üst düzey yetkilileri ve aileleri için düzenli vize hizmetlerinin yeniden sağlanması gerekliliğine dikkat çekti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: