Ekonomi

Biden’ın teşvik planı piyasaları sarsıyor

“Mavi dalga” beklenenden daha geç lakin global finans piyasalarını yine düzenlemeye zorlamak için kâfi güçle vurdu.

Georgia’da 5 Ocak’ta yapılan seçim sonrasında Kongre’nin de Demokrat Parti denetimine geçmesi ABD gelecek devir lideri tarafından vaat edilen mali teşvikin artması beklentisiyle yatırımcıları portföylerini elden geçirmeye itti. Joe Biden da aslında Perşembe günü 1.9 trilyon dolarlık planını ayrıntılandırdı.

Tesirler çok genişti: teknoloji stokları zorlanırken bakır üzere altyapı projelerinde kullanılan emtia üreticileri ve John Deere ve Caterpillar üzere makine üreticilerinin payları yükseldi. Global ham petrol fiyatları, pandeminin piyasaları sallamasından bu yana birinci sefer varil başına 55 doların üzerine çıktı. Ve daha düşük oranlı ABD eyalet ve mahallî borçları, ekstra federal dayanak vaadiyle toparlandı.

Lakin tahminen de en kıymetli tesir, dünyadaki öbür varlık fiyatlarının temelini oluşturan devlet tahvili piyasalarında gerçekleşti. Analistler artık fazladan borç ihracı ve daha yüksek enflasyon bekliyor, bu da Fed’in tahvil alım programını yavaşlatması ve hatta faiz oranlarını beklenenden daha erken artırması tarafında baskı yapıyor. On yıllık ve 30 yıllık devlet tahvili fiyatları yılın başından bu yana düşerek getirileri neredeyse 10 ayın en yüksek düzeyine çıkardı.

Morgan Stanley ekonomistleri, bu ayın başlarında Kongre’den geçen 900 milyar dolarlık harcama tasarısının çabucak akabinde gelen ekstra harcama vaadinin “enflasyonda bir artışa yer hazırladığını” söyledi. Bu da tabi öngörülebilir gelecek için son derece düşük faiz oranları beklentileri üzerine inşa edilen yatırımların yine gözden geçirilmesine ve kimi varlıklarda durum değişimlerine yol açmakta.

Enflasyona ait piyasa beklentilerinin bir ölçüsü olan 10 yıllık tahvil faizi “başa baş” oranı yüzde 2’nin üzerine çıktı. Bu, geçen yıl krizin derinliklerinde yüzde 0,5’in altındaydı.

Bu ortada, ABD borsalarının başkan şirketleri değişti. Apple, Microsoft ve Salesforce üzere uzun vakittir tercih edilen teknoloji pay senetleri 5 Ocak’taki ikinci cins düşüşlerden bu yana geniş pazarın gerisinde kaldı. Cuma günü Wall Street’teki süreçlerin kapanmasıyla, Russell 3000 endeksindeki teknoloji pay senetleri yıl başı düzeyinin hafif altına inerken, temel materyal kümeleri için yüzde 4 yarar, finans dalı için yaklaşık yüzde 5 artış ve güç şirketleri için yaklaşık yüzde 14 artış gerçekleşti.

Teknoloji bölümü, pandemi sırasında daha da güçlenen bir ivmeyle zayıf global ekonomik faaliyet tabanında, mali krizden bu yana âlâ performans gösterdi. Düşük faiz oranları, bankalar üzere bölümleri aşağıya çekerken, değerlemeleri uzak gelecekte kara bağımlı olan işletmelerin cazibesini artırdı.

Geçtiğimiz yıl ABD seçimlerinde “mavi dalga” beklentileri artıkça, teknolojiden uzaklaşarak küçük sermayeli ve sevilmeyen “değer” pay senetleri üzere ekonomik olarak hassas dallara yanlışsız bir dönüş başladı. Lakin Demokratların Kasım ayında Senato’da çoğunluğu sağlamadaki birinci başarısızlığı, birçok yatırımcının Washington’da yaşanacak tıkanıklığa nazaran durum almalarına neden oldu.

Georgia seçimleri sonrasında “mavi dalga” netleşince, portföy içerikleri büyük teknoloji şirketlerinden küçük, bedelli ve milletlerarası pay senetlerine hakikat yöneliyor.

Tüketiciler ve işletmeler muhtemelen kriz sırasında boşlukları dolduran teknoloji şirketlerine bağımlı kalmaya devam edecekler, lakin koronavirüs aşılarının yaygınlaştırılması ve fazladan hükümet harcamaları, pandeminin en çok etkilediği bu dalları yükseltmeli.

Yatırımcılar, Amerika’nın her yerinde hissedilecek bir ekonomik toparlanma beklentisiyle, Kasım ayının başından bu yana yaklaşık 27 milyar doları küçük sermaye fonlarına aktardılar. Bu meblağ, 2020 başından bu yana kelam konusu fonlardan çıkan paradan daha yüksek.  Amerikalıların olağan hayata dönüş yolunu çizilirken küçük işletmelerin büyümesi bekleniyor. Gelişmekte olan pazar ihracatçılarının da talep artışlarından yararlanacağı iddia ediliyor.

EPFR’den alınan datalara nazaran, yükselen enflasyona karşı müdafaa talepleri enflasyona endeksli varlıklara olan talepteki artışla güçlü seyrediyor. Çarşamba akşamından bu yana bu tarafa giren 1,5 milyar dolar var.  Bu sayı, bu fonlardan çıkan paradan daha fazla paranın girdiği arka arda 15. Hafta oldu birebir vakitte.

Artık soru, para siyasetinin çok gevşek kaldığı bir vakitte, Demokratların dünyanın en büyük iktisadına ne kadar hareketlendirebileceği.

Neuberger Berman’ın çoklu varlık stratejisi baş yatırım sorumlusu Erik Knutzen, “Küresel iktisat ve ABD iktisadı, artan büyüme, artan kurumsal karlar ve artan fiyatlar ile karakterize edilen erken periyot dinamikleri yaşıyor.  Lakin bu hareket hala çok destekleyici bir para siyaseti ortamında ve. . . epeyce büyük bir mali teşvikle birlikte gerçekleşiyor” diye de dikkat çekiyor.

Bloomberg

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: