Ekonomi

Bingöl’de yatırımlar kadın istihdamını arttırdı

Bingöl’de devlet desteğiyle yatırımcılar tarafından kurulan fabrika ve atölyelerde kadın istihdamı günden güne artmaya devam ediyor.

Yatırımların arttığı Bingöl’de de kadın istihdamı artış göstermeye devam ederken, 2016 yılı öncesinde bir elin parmağını geçmeyen tekstil fabrikalarının sayısı günümüzde 25’e ulaştı.

YATIRIMLARLA 3 BİNDEN FAZLA KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

Fırat Kalkınma Ajansı, KOSGEB, İŞKUR, valilik ve yerel yönetimlerin destekleriyle artış gösteren fabrikalarda 3 binden fazla kişi istihdam ediliyor.

kadin calisan 8884

“İSTİHDAM EDİLENLERİN ÇOĞUNLUĞUNU KADIN”

2016 yılında tekstil fabrikalarında yaklaşık 600 kişinin istihdam edildiğini belirten Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, bu rakamın şu an 3 binlere ulaştığını söyledi. Telimen, “Son yıllarda devlet desteklerinin etkisiyle Bingöl’de tekstil sektöründe çok önemli gelişmeler yaşandı. 2016 yılında Bingöl’de 5 firma faaliyetteydi bu alanda ve yaklaşık 600 kişilik istihdam sağlıyorlardı.

kadin calisan 3231

FİRMA SAYISI 5’TEN 25’E ÇIKTI

2021 yılı itibarıyla firma sayısı 5’ten 25’e çıkmış durumda ve istihdam sayısı da yaklaşık 3 bine varmış durumda. Bu istihdam edilenlerin büyük çoğunluğu da kadınlar ve genç kızlardan oluşuyor.” dedi.

kadin calisan 6383

“BİNGÖL’ÜN 6’NCI BÖLGEDE OLMASI AVANTAJ SAĞLADI”

Bingöl’ün 6’ncı bölgede olmasının avantaj oluşturduğunu ifade eden Telimen, “Tabii bu gelişmelerin yaşanmasında teşvik sisteminin revize edilip 6 bölgeye ayrılması, Bingöl’ün de avantajlı olan 6’ncı bölgede yer alması. Teşvik belgeli yatırımlarda sigorta primlerini 10 yıl boyunca devlet karşılıyor.

kadin calisan 9625

KDV VE GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ SÖZ KONUSU

Aynı zamanda KDV ve gümrük vergisi muafiyeti söz konusu. Faiz indirimi yapılıyor, stopajdan muaf oluyor firmalarımız. Ayrıca kalkınma ajansımız ve KOSGEB gibi kurumların hibe destekleri sağlanıyor. Tabii tekstil sektöründeki bu gelişme devam ediyor. İnşallah önümüzdeki 1-2 yıllık süreç sonunda bu 25 olan firma sayımızı artık 30’un üzerine çıkarmış olacağız. İstihdam sayısı da 5 bine yaklaşmış olacak. Çünkü bu alanda yeni yeni yatırımlar yapılıyor.

kadin calisan 3678

TEKSTİL PARK PROJELERİ HAYATA GEÇİYOR

Tekstil Park gibi projeler hayata geçiriliyor. Bütün kamu kurumlarımızla, devlet büyüklerimizle bu alandaki gelişmenin devam etmesi ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi için elimizden gelen çabayı, gayreti sarf ediyoruz.” diye konuştu.

kadin calisan 291

“EVİMİZE KATKIDA BULUNUYORUZ”

Devlete bu yatırımlardan dolayı teşekkür eden ve yatırımların devam etmesini beklediklerini anlatan Elif Toprak, “Bingöl küçük bir şehir olduğundan dolayı kadınlarımız daha önce pek bir çalışma fırsatı bulamıyordu. 8-9 yıl öncesine kadar Bingöl’de iki adet firma varken, bu sayı şu anda yükseldi. 3 bin kadınımız da bu firmalarda çalışarak evlerine ekonomik olarak destekte bulunabiliyorlar.” şeklinde konuştu.

kadin calisan 6907

“ARTIK KENDİ AYAKLARIMINIZ ÜZERİNDE DURUYORUZ”

3,5 yıldır tekstil fabrikasında çalışan Hüsniye Geçişken de, “3,5 yıldır tekstil fabrikasında çalışıyorum. Devlet büyüklerimizin desteğiyle burada daha önce 2 veya 3 tekstil fabrikası vardı, bunlar yatırımlarla daha da büyüdü. Şu an 15’ten fazla tekstil fabrikası var, atölyeleri var. Bunlar sayesinde biz bayanlar olarak çalışıyoruz. Evimize katkıda bulunuyoruz. Kendi ayaklarımızın üzerinde duruyoruz. Bu katkılardan dolayı da teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

bingol 2850

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: