Haber

Bir yıllık yağmurun yüzde 18’i bir gecede yağdı

İzmir Büyükşehir Belediyesi takımları kentte gece saatlerinden itibaren aralıksız yağan çok yağmurun yol açtığı aksilikleri gidermek için çalışmalarını sürdürüyor. Gelişmeleri İZUM’dan takip eden Lider Tunç Soyer, “Geçen yıl boyunca yağan yağmurun yüzde 18’i bir gecede yağdı. Metrekareye 126 kilogram su düştü, bu çok önemli bir rakam” dedi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bilgilerine nazaran İzmir’de Şubat ayının toplam yağış ortalaması metrekareye 102,3 kilogram.
İzmir Büyükşehir Belediyesi takımları kentte gece saatlerinden itibaren aralıksız yağan yağmurun yol açtığı aksilikleri gidermek için çalışmalarını sürdürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Dikili programını iptal ederek gelişmeleri izlemek ve grupları koordine etmek üzere afet uyum merkezi olarak kullanılan İzmir Ulaşım Merkezi’ndeki (İZUM) geçti.

Araç kullanmayın, meskende kalın

İzmir’de dün gece saatlerinde başlayan ve kısa müddette tesirini arttıran çok yağışla ilgili bilgileri İZUM’da paylaşan Lider Tunç Soyer, “İzmir son 24 saattir çok büyük bir felaketle karşı karşıya. 2020’de yıl boyunca yağan yağışın yüzde 18’i bir gecede yağdı. Metrekareye 126 kilogram yağış düştü, bu çok önemli bir rakam” dedi. Taşan derelerin büyük sorun yarattığını lisana getiren Lider Soyer, “Metro kesintisiz çalışıyor. İZBAN’da kaya düşmesi nedeniyle yaşanan kesinti giderilmesine karşın vakit zaman kesintiler oluyor. Otobüs sınırlarında da vakit zaman zahmet yaşanıyor” diye konuştu. Lider Soyer öğlenden sonra da yağış beklendiğini hatırlatarak İzmirlileri mümkün olduğu kadar araç kullanmamaya ve meskenlerinden çıkmamaya çağırdı ve şöyle devam etti: “Evlerinizden çıkmamanız hem sizin bu felaketten ziyan görmenizi engelleyecektir hem de işlerinin başında olan takımlarımızın çalışmalarını kolaylaştıracaktır.”

1995 yılındaki felaketten daha fazla yağış

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir’in en son 1995 yılında yaşadığı sel felaketinde 4 saat içinde metrekareye yaklaşık 100 kilogram yağış düştüğünü hatırlatarak, “O vakit 61 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. İzmir’de metrekareye126 kilogram düştü. Bu çok büyük bir sayı. Sayının büyüklüğünü gösterebilmek açısından şu örneği verebilirim. Bir yılın toplam yağış ölçüsü 717 kilogram. Birkaç saatte İzmir’in aldığı yağış ölçüsü 126 kilogram. Bu inanılmaz büyük bir sayı; büyük bir felaket” diye konuştu.

Güzelyalı’da metrekareye 125,6 kg yağmur düştü

İzmir’de dün gece Güzelyalı’ya 125,6, Karabağlar’a 119, Bayraklı’ya 110,4, Balçova’ya 95,3, Menderes’e 80,6, Bornova’ya 64, Foça’ya 57, Aliağa’ya 55,3, Kınık’a 48,3, Karaburun’a 48,2 ve Buca’ya 47 kilogram yağış düştü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bilgilerine nazaran İzmir’de Şubat ayı yağış ortalaması 102,3 kilogram iken, İzmir bir gecede 126 kilogram yağış aldı.
Beklenenin ve mevsim normallerinin üzerindeki yağış ölçüsü kentin pek çok bölgesinde ömrü olumsuz etkiledi. İzmir’de gece saatlerinde başlayarak aralıksız süren yağmur Hacı Ahmet, Mehmetçik, Hıfzıssıhha, Poligon, Gümüşpala, Yamanlar, Çitlenbik, Doğançay, Yahya, Karakoç derelerinin taşmasına ve su baskınlarına yol açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye, fen işleri, park ve bahçeler grupları ve İZSU Genel Müdürlüğü’nün ilgili üniteleri çalışmalarını sürdürüyor. İhbarlara yetişebilmek ve hayatı olağana döndürebilmek için tüm belediye imkanları seferber edildi.

1995 yılında İzmir’de yaşanan sel felaketinde ne olmuştu?

1995 yılı 3 Kasım’a 4 Kasım’a bağlayan gece, 4 saatlik müddette metrekareye 100 kilogramdan fazla yağış düştü. Kaynağını Yamanlar Dağı’ndan alıp İzmir Körfezi’ne boşalan Büyükçiğli, Kavaklıdere, Örnekköy, Kısımlık ve Yamanlar derelerinin yatakları boyunca 322 konut yıkıldı; birçok Örnekköy ve Kısımlık dere yataklarında olmak üzere 10 bin bina sel sularından ziyan gördü. 61’i olay sırasında olmak üzere 63 kişi hayatını kaybetti.
Yağış sınıflandırmasında 1 metrekareye 100 kilogramın üzerinde düşen yağışlar “aşırı yağış” olarak bedellendiriliyor.

İZMİR – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: