Finans

Bitcoin saatte bir rekor tazeliyor – 35 bin dolara yaklaştı

Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli ünitesi Bitcoin, yeni yıla da rekorlarla girdi. 24 saat içerisinde kendi rekorunu iki sefer kıran Bitcoin, 34 bin dolar hududunu aştı.

CoinMarketCap bilgilerine nazaran, bu sabah saat 7.49 sularında 34.789 bin dolardan süreç gören Bitcoin, 640 milyar dolarlık piyasa bedeliyle, 9 şirket hariç dünyadaki tüm şirketleri geride bıraktı.

Bitcoin, geçen aralıkta da 20 bin doları aşarak, zayıflayan dolar karşısında yatırımcıların ilgisini üzerine çekmişti.

ABD Merkez Bankaları Sistemi de, faiz oranlarını birkaç yıl boyunca sıfıra yakın tutmayı planlıyor ve bu da dünyanın bir numaralı dijital varlığına nakit girişini zorluyor.

Öte yandan, bu rekor Bitcoin’in birinci rekoru değil. 2017 yılında yaşanan rekor artışta da Bitcoin’in 20 bin doların üzerine çıktığı görülmüştü.

2018’de ise, Çin’in kripto para ünitesi süreçlerine baskı uyguladığına ait haberler üzerine 2019 yılında yüzde 80’lik bir düşüş yaşamıştı ve fiyatı 3 bin doların biraz üzerinde sabitlenmişti.

Rastgele bir merkez bankası yahut resmi kuruluşla bağı olmayan bir blok-zincir teknolojisiyle süreç yapan birinci kripto para olan Bitcoin, birinci olarak 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde pahalı 1 dolardan daha azdı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: