Ekonomi

Bloomberg: TL rallisi Wall Street analistlerini mest etti

Bloomberg.com  “World-Leading Lira Rally Turns Wall Street Analysts Into Bulls” başlıklı haberinde Lütfi Elvan-Naci Ağbal ikilisi vazifesi devraldıktan sonra dolara karşı %23 prim yapan TL’nin görünümünü uzmanlara sordu.  Demeç veren uzmanların çoğunluğu TL’nin daha fazla kıymet kazanacağını söz ederken, zıt görüşleri de dikkate almak gerekir.

Bloomberg’e nazaran, iyimserliğin ardındaki en önemli neden yeni iktisat idaresinin bundan sonra dünyaca genel kabul görmüş (ortodoks) metotlar uygulayacağı inancı.

Societe Generale ve HSCB Londra uzmanları dolar/TL rallisinin 6.50’ye kadar süreceği görüşünde. Ortak fikirleri TCMB’nin Albayrak periyodunda eriyen FX rezervlerini takip eden Erdoğan’ın uzun müddet para siyasetine müdaheleden çekineceği  yönünde.

Ağbal liderliğinde yapılan faiz artırımları ve yıl boyunca enflasyonun çift hanede seyredeceği öngörüleri de ralliyi destekliyor.

Societe Generale’in yakından takip edilen Gelişmekte Olan Piyasalar uzmanı Phoenix Kalen’e nazaran, Hazine’nin kısa erimde çok yüklü bir finansman ihtiyacı olması Ankara’nın hareket alanını daraltıyor. “Ralli yavaşlasa da devam edecek” diyor Kalen.

Goldman Sachs Group’a nazaran TCMB 2020 yılında döviz kurunu müdafa etmek için $100 milyardan fazla harcadı. Naci Ağbal buharlaşan rezervleri geri almak niyetinde. Ek olarak enflasyon beklentileri gevşeyinceye kadar da sıkı para siyasetini sürdürecek.

Öte yanda, Bloomberg’in yaptığı bir regresyon tahlili, yani ekonometik çalışmaya nazaran, dolar/TL son 10 yılda ortalamasının 1 standart sapma etrafında süreç gördü.  Hala çok pahalanma istikametinde bu bandın üstüne taşan TL’nin daha fazla prim yapmak yerine, ortalamasına dönmesi daha makul bir senaryo.

tl dolar regression

Handelsbanken’in kıdemli ekonomisti ve Türkiye’yi çok yakından takip eden Erik Meyersson “Erdoğan riskinin” hala baki olduğunun altını çizerek, TL rallisine temkinli yaklaşıyor. Coex Partners’ın ekonomisti  Henrik Gullberg’e nazaran ise dolar/TL’de 6.85 çok alım bölgesi (TL için) olabilir, lakin süreksiz olarak TL dolara karşı 6.3’e kadar tırmanabilir.

Küresel risk iştahının TL’ye dayanak vereceğinin altını çizen  Henrik Gullberg “TCMB’ye müdahale gelmezse, TL’nin yolu açık” dedi.

HSBC: Türk İktisadı daha fazla büyüyecek

Türk lirası için kritik ihtar

Murat Sağman: “Dolar/TL’de Mart ayı kritik, gerçek enflasyon yüzde 25’lerde”

Atilla Yeşilada: Dolar 6.50 olur mu? Piyasa için büyük fotoğraf ne diyor?

atilla kitap 10

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: