Finans

Borsa yatırımcısına en pratik ihtar: Grafiklere bakın, ok üzere üst ise girmeyin!

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) İdare Konseyi Lideri Atilla Köksal, son günlerde halka açılan şirketlerin olağandışı prim yapması konusunda küçük yatırımcıları uyardı.

Halka arz edilen şirketlerin birçoklarının küçük şirketler olduğunu ve yerli yatırımcılar tarafından paylarının alındığını vurgulayan Köksal, şunları söyledi:

“Halka açıldıktan sonra birinci gün tavan, ikinci gün tavan, üçüncü, dördüncü, altıncı gün tavan. Bir
gariplik var burada. FODER olarak borsada birçok şirketin olması gereken kıymetin üzerinde pahayla süreç gördüğünü söylüyoruz. Fiyat kar oranı 50-70-100 ise o şirketin çok süratli büyüyor olması lazım. Satışlarını ve kârlarını çok süratli artıran bir şirket olması lazım ki bu türlü yüksek fiyat yarar oranını hak etsin. Lakin bu oranlara sahip bir sürü şirket var ne satışı yüksek ne de kâr ediyor.”

Acayip hareketler güvenirliliği sorgulatıyor

Yatırımcıları korumak için çalıştıklarını lakin şu an borsaya yatırımın tanınan olarak görüldüğünü söyleyen Köksal, “Borsa üst gidiyor lakin çok acayip hareketler oluyor.

Yalnızca küçük paylarda değil kimi büyük paylarda bile sirkülasyondaki pay ölçüsünün 1.5 misli süreç 1 günde oluyor. Birçok payda bu türlü hareketlerin olması borsanın güvenirliliğini de sermaye piyasamızın da sorgulanmasına neden oluyor” diye konuştu.

Köksal, Borsa İstanbul’un ana ve alt pazarlar için araştırma kurumlarına finansman dayanağını olumlu karşıladığını lisana getirerek şöyle konuştu:

“Ama bu cins paylarda süreç yapanlar araştırma raporu okumuyor. Bir müşteriyi fakat ve lakin yatırım danışmanları müşteri temsilcileri koruyabilir. Bir müşteri temsilcisi ve yatırım danışmanı borsada etkin olan bir payda manipülasyon olup olmadığını en güzel bilen, bilmesi gereken kişidir. Bildiği için müşterisini müdafaası misyonudur.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: