Ekonomi

Brent petrol 56,01 dolardan süreç görüyor

Brent petrolün varili milletlerarası piyasalarda 56,01 dolardan süreç görüyor.

Dün 56,62 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 56,08 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili bugün saat 09.45 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,12 azalışla 56,01 dolardan süreç gördü. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 53,21 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların kısmi düşüşünde, ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki artışın ülkede talebin azalacağı telaşlarını güçlendirmesi tesirli oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsünün dün açıkladığı varsayımına nazaran, ülkenin ticari ham petrol stoklarında geçen hafta bir evvelki haftaya nazaran yaklaşık 2,6 milyon varille beklentinin tersine artış gerçekleşti. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 300 bin varil azalacağı tarafındaydı.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hadise ve vefat sayılarındaki artış nedeniyle önlemlerin sıkılaştırılabileceği ve petrol talebinin zayıf kalmaya devam edeceği tasaları de fiyatları baskılamaya devam ediyor.

Johns Hopkins Üniversitesi datalarına nazaran, dünya genelinde olay sayısı 97 milyona yaklaşırken, salgına bağlı vefat sayısı 2 milyonu geçti. ABD, 24,4 milyonun üzerindeki olay sayısıyla salgında birinci sırada yer alıyor.

Öte yandan, ABD’deki yeni idare, piyasalardaki teşvik paketine ait beklentileri artırarak fiyatlardaki düşüşü kısıtladı.

ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan seçimleri kazanan Joe Biden, dün ABD Kongresindeki merasimde yemin ederek ülkenin 46’ncı lideri oldu. Biden’ın başkanlık vazifesine başlaması piyasalardaki teşvik paketi beklentilerini de artırdı.

ABD Lideri Biden, geçen hafta, Kovid-19 salgını ve ekonomik krizle çaba için 1,9 trilyon dolarlık takviye paketi önerisi sunmuştu.

ABD Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen da dün Senatonun Finans Komitesinde yaptığı konuşmada salgınının ekonomik tesirlerine karşı daha fazla tedbir alınmaması halinde uzun ve acı verici resesyon riskiyle karşı karşıya olunduğunu belirterek, vakit içinde ikinci takviye paketi için çalışacağının sinyalini vermişti.

Brent petrolde teknik olarak 56,32 ile 57,28 dolar aralığının direnç, 55,36 ile 54,40 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Kaynak: bigpara.hurriyet.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: