Haber

Brezilya’nın eski Devlet Başkanı Bolsonaro, ABD’de hastaneye kaldırıldı

Son dakika haberine göre, Brezilya’nın eski Devlet Başkanı Bolsonaro, ABD’de hastaneye kaldırıldı.

Brezilya’da geçtiğimiz sene 30 Ekim’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini kaybetmesinin ardından aralık ayında ABD’ye gelen eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun karın ağrısı nedeniyle hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

ABD basınında yer alan haberlerde, Florida eyaletinde yer alan Orlando kentinde bulunan AdventHealth Celebration Hastanesine kaldırıldığı belirtilerek, Bolsonaro’nun sağlık durumuna ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Bolsonaro, Eylül 2018’de Brezilya’nın Minas Gerais eyaletindeki bir miting sırasında bıçaklanmasından bu yana “karın ağrısı” şikayetiyle daha öncede hastaneye kaldırılmıştı.
Bolsonaro, Brezilya Devlet Başkanı Luis Inacio Lula da Silva’nın göreve başladığı 1 Ocak’tan önce ABD’ye gelmişti.

ABD, BOLSONARO’NUN İADESİYLE İLGİLİ BREZİLYA’DAN RESMİ TALEP GELMEDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Brezilya’dan, ABD’de bulunduğu iddia edilen eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile ilgili herhangi bir iade talebi iletilmediğini bildirmişti.

Sullivan, ABD’nin, Brezilya’da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçilerinden aşırı sağcı yüzlerce kişinin şiddet içeren eylemlerine karşın yeni Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva’ya desteğini yinelemişti.

ABD’nin Florida eyaletinde bulunduğu iddia edilen Bolsonaro’nun ülkesine iade edilip edilmeyeceğine ilişkin sorular üzerine Sullivan, Bolsonaro ile direkt temasta olmadıkları için nerede olduğu hakkında kesin konuşamayacağını söylemişti.

Sullivan, diğer taraftan Brezilya hükümetinden Bolsonaro’nun iadesiyle ilgili henüz herhangi bir talep almadıklarını aktarmış; Bolsonaro’nun vize durumu hakkında ise, kendisinin değil Dışişleri Bakanlığının açıklama yapmasının doğru olacağını kaydetmişti.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu