Ekonomi

Bullard teşviklerin hızlı geri çekilmesinden yana

Zayıf ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından Fed üyelerinin görüşlerinde değişiklik yapıp yapmayacağı merak konusu olurken bu yönde ilk işaretlerden biri St. Louis Fed Başkanı James Bullard’dan geldi.

Financial Times’a konuşan Bullard, zayıf istihdam verisine rağmen varlık alımlarını hızlı bir şekilde azaltmadan yana olduğunu belirtti. İşsiz sayısına göre daha fazla açık pozisyon bulunduğunu ve işgücüne talebin yüksek olduğunu kaydeden Bullard “Eğer işgücü piyasasında eşleşmeyi sağlayabilirsek ve pandemiyi daha iyi kontrol altında tutabilirsek gelecek yıl çok güçlü bir işgücü piyasası görmemiz muhtemel” ifadelerini kullandı.

Bullard aylık istihdam verileri yerine bu yılın genelindeki aylık ortalamaya baktığını ve ortalama 500 bin istihdam görmek istediğini söyledi. Fed’in Açık Piyasa Komitesi’nin en uzun süreli görev alan üyelerinden olarak bilinen ve şahin kanatta görülen Bullard, gelecek sene Fed politikalarında oy hakkına sahip olacak.

ABD’de tarım dışı istihdamda 7 ayın en zayıf verisi gelmişti

ABD’de tarım dışı istihdam delta varyantının etkisiyle 7 ayın en düşük artışını kaydetmişti.

ABD’de Ağustos ayında tarım dışı istihdam 235 bin artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ülkede tarım dışı istihdamın 733 bin artması yönündeydi.

Daha önce 943 bin olarak açıklanan Temmuz ayı istihdam artışı, 1,05 milyona revize edildi.

Ağustos’ta ülkede işsizlik oranı yüzde 5,2 ile ekonomist beklentilerine paralel gerçekleşti.

Saatlik kazançlardaki yükseliş ise ekonomist beklentilerini aştı. Buna göre ortalama saatlik kazançlar Ağustos’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini artışın yüzde 3,9 olması yönündeydi. Aylık bazda ise yüzde 0,3’lük artış beklentisine karşın artış yüzde 0,6 olarak gerçekleşti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: