Ekonomi

Bütçe tasarrufu belediye ödeneklerinde başladı…

Belediyeler, vilayet özel yönetimleri ve bağlı kuruluşların borçlarına karşılık genel bütçe gelirleri üzerinde ayrılacak hisselerden yapılacak kesintilere ait kararda değişiklik yapıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan cumhurbaşkanı kararıyla, vilayet özel yönetimleri, belediyeler ile bağlı kuruluşların tekrar yapılandırılan ve genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılan hisselerden kesinti yoluyla tahsil edilecek borçları da karara dahil borçların sınıflandırılmasına dahil edildi.

Kararla ayrıyeten, belediye ve vilayet özel yönetimleri ile bunlara bağlı kuruluşların vergi gelirleri üzerinden ayrılacak hisselerinden borçlarına karşılık yapılacak kesinti oranları da tekrar düzenlendi.

Buna nazaran, borç sınıflandırmasını belirleyen 4. unsurun (c), (d), (e) ve (f) bentleri kapsamındaki borçların toplamından kelam konusu kuruluşlara vergi gelirleri üzerinden ayrılan hisselerden, aylık taksit ölçüsüne mahsup edilmek üzere, yüzde 40 oranında kesinti yapılan kuruluşlar için ek yüzde 10 oranında, yüzde 25 kesinti yapılan kuruluşlar için de ek yüzde 25 oranında kesinti yapılacak.

Ek kesintilerin borçların aylık taksitlerini karşılamaması durumunda, kuruluşların devlete, Vilayetler Bankası’na, Toplumsal Güvenlik Kurumu’na olan borçları ve Hazine alacağı niteliğindeki borçlarına karşılık vergi gelirleri üzerinden ayrılacak hisselerden yüzde 85 olarak öngörülen kesinti, kelam konusu taksitlerin eksik kalan kısmına mahsup edilecek. Bu karar, 4. hususun başka bentleri kapsamında sınıflandırılan borcu bulunan lakin devlete, Vilayetler Bankasına, Toplumsal Güvenlik Kurumu’na ve Hazine alacağı niteliğindeki borcu bulunmayan kuruluşlar için de uygulanacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: