Ekonomi

Büyük Ekonomiler İçin 13 Trilyon Dolarlık Kriz Periyodu Borç Tahvili Vadesi Geldi

Rekor seviyede borç yükü omuzlayan dünyanın en büyük ekonomileri, mali krizin istenmeyen mirasıyla yüzleşmek üzere: 13 trilyon dolarlık bir borç faturası.

G7 ve kıymetli gelişmekte olan piyasalar ekonomilerini Büyük Buhran’dan bu yana en berbat çöküşten çıkarmak için borçlandıkça, son on yılın en ağır tahvil vadeleriyle karşı karşıyalar artık. Bloomberg tarafından derlenen bilgilere nazaran, bu hükümetlerin 2020’ye nazaran %51 daha fazla borç çevirmesi gerekebilir.

Düzgün haber şu ki hem merkez bankaları hem de yatırımcılar yanlarında. Pandeminin neden olduğu uzun müddettir devam eden ekonomik zorluklarla karşı karşıya olan siyaset yapıcılar, muhtemelen uyumlu kalarak borçlanma maliyetlerini düşük tutacaklar. Virüsün sıhhat ve iktisat üzerindeki artan tesirinin ortasında tahviller aranan bir sığınak olmaya devam ediyor.

Arbuthnot Latham’da yatırım sorumlusu Gregory Perdon, “Devlet borç oranları patladı, fakat artan borç konusunda kısa vadede endişelenmenin verimsiz olduğuna inanıyorum. Borç, bir kaldıraçtır ve berbata kullanılmadığını varsayarsak, serveti artırmak için en başarılı araçlardan biridir” dedi.

Bloomberg bilgilerine nazaran, yine finansman muhtaçlığı 7,7 trilyon dolarla en çok ABD’de ve onu 2,9 trilyon dolar ile Japonya izliyor. Çin’in borcu geçen yılki 345 milyar dolardan 577 milyar dolara çıktı. Avrupa’da 433 milyar dolarlık en ağır faturaya sahip ülke İtalya, onu 348 milyar dolarla Fransa izliyor. Almanya, geçen yıl 201 milyar dolara karşı 325 milyar dolara geri ödeyecek. Tüm bu vadelerin yeni borçlanmalarla uzatılması zarurî değil.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler büyümenin artmasıyla dördüncü çeyrekte 10 yıllık Hazine getirisinin %1,24 olacağını öngörüyor.

Yeniden de, global ekonomik toparlanmayı desteklemek için oranları düşük tutma yükümlülüğü, dünyanın siyaset yapıcılarında. Federal Rezerv, 2 trilyon dolarlık net arzın neredeyse yarısını satın alma suratında. Jefferies International’a nazaran, Avrupa’da merkez bankası tahvil alımının sonucu 133 milyar avroluk (164 milyar dolar) arz açığı yaratmaya yardımcı olacak.

HSBC Holdings Plc’nin global sabit getiri araştırma lideri Steven Major, “Pratik gerçek borç düzeyleri ve oranları birbirine bağlı olduğu, zira gelişmiş dünyanın birden fazla daha yüksek faiz oranlarını karşılayamıyor” diyor.

Bloomberg

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: