Ekonomi

Çetin Ünsalan: Değişen ne oldu?

Son bir haftadır, yani Berat Albayrak istifasından beri Türkiye iktisadı üzerindeki dolar baskısı azaldı; borsa coştu, altında gevşeme yaşandı ve iktisattan hukuka kadar yeni düzenlemelerden kelam edilir oldu.

Berat Albayrak son derece başarısız ve inanç vermeyen bir bakandı lakin tüm sıkıntıların nedeni de olamaz. Buna inanmak, Albayrak’ın ‘istesek doları düşürürüz’ demesine inanmak kadar büyük bir saflık olur.

O denli bir bahar havası yaratıldı ki, kışa girerken ‘yalancı bahar’ kokuyor. Dışarıdan başlayalım. ABD seçimleri bitti lakin tansiyonun sona ermediği Dışişleri Bakanı’na verilmeyen randevudan belirli. Rusya büyük bir sessizlik içerisinde bekliyor.

Aşının bulunduğuna dair bir kadro söylentiler çıkmasıyla birlikte altın geriledi; lakin bugün bulunsa sorunun ortadan kalkması en az 3-4 yılı bulur. Şayet hastalık gerçekse, iktisat üzerindeki tesirlerinin bu kadar kolay ortadan kalkıyor olması çok mantıklı değil.

Ticaret savaşlarının nasıl şekilleneceği konusunda kimsenin bir fikri yok. Jeopolitik riskler keza aynı… Çıkartılan ya da çıkartılacak teşviklerden kelam ediliyor lakin daha evvelki teşviklerin halka yansımak yerine, finans piyasaları tarafından yutulduğunu biliyoruz.

Dönelim bize… Dolar niçin düştü? Borçluluğumuzda bir azalma mı oldu? Kilogramı 1,09 dolardan ihracat yapmak yerine, pahası 2,5 dolarlara mı çıkardık? Birden teğe Türkiye’ye yüksek ve kalıcı bir sermaye akışı mı oldu? Turizm patladı ve gelirler mi arttı?

Ülkedeki adalete yönelik uygulamalardan işsizliğe kadar işler mi düzeldi? Borç / alacak zincirindeki kırılma ortadan mı kalktı? Vatandaşın cebine, firmaların kasasına daha çok para girer oldu da, borç ödeme sıkıntılarındaki riskler mi giderildi?

Gerçek enflasyon açıklandı da, buna nazaran insanlara maaş artırımı mı verildi? Gerçek daldaki iş hacmi içte ve dışta arttı da haberimiz mi yok? Tüketici artık daha rahat alışveriş mi yapabiliyor?

Mesela aşı konusundaki çalışmalar umut verirken, buluşu yapanların Türk olmasıyla övünüyoruz ancak niçin Türkiye’de olmadıklarını konuşmuyoruz. Patlamış bir bütçe açığının ‘acı reçete’ telaffuzları ortasında vatandaşa nasıl faturalandırılacağı konusunda ise kimsenin fikri yok.

Cumhurbaşkanı çıktı ve yeni bir sayfadan, yeni bir seferberlikten kelam etti ancak bunun nasıl olacağı konusunda ya da daha evvel defaten ortaya konulan ıslahat, yapılanma üzere telaffuzların sonucunda neler olduğunu ya da olmadığını kimse konuşmadı.

Tekrar birebir şeyi yapıyoruz. Problemleri halının altına süpürüp, hamasetle günü kurtarıyoruz. Lakin sahiden meselelerle yüzleşmekten kaçıyoruz. Bu işin ve yaratılan havanın sonunda tek kazanan olur. O da finansı yönetenler…

cetinunsalan@yahoo.com

 

 

Tuncay Turşucu: Borsa ve Dolar’da Haftalık Yorum

 

 

FÖŞ sordu: Acı Reçeteyi Kim İçecek ?

 

 

Taha Akyol yazdı: Bu sistemde ıslahat mümkün mü?

 

 

Dr Ozan Bingöl: ACI REÇETE KİME YAZILMALI?

@cetinunsalantv

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: