Ekonomi

Çetin Ünsalan: İktisatta bağışıklığın ismi tarım

2021 yılı Birleşmiş Milletler tarafından Milletlerarası Meyve ve Zerzevat Yılı ilan edildi. Münasebetin en büyüğü ise tüketilmesinin insan sıhhatinin bağışıklığının güçlendirilmesindeki tartışmasız hale gelen yeri…

Öncelikle bu dünya için çok manalı, fakat bizim için ders çalışılması gereken bir başlık. Zira resmi açıklamalarının bilakis yalnızca zerzevat ve meyvede değil, tarımın genelindeki durumumuza ışık tutmamız gerekiyor.

Resmi telaffuzların tersine çok net bilinen bir bahis var ki, Türkiye tarım eserlerinde ithalatçı bir ülke. En klâsik eserlerini bile ithal eder hale gelen, son olarak arpa, mısır, buğday üzere stratejik eserlerde dahi üreticisine takviye vermek yerine, gümrükleri sıfırlayıp ithalatın yolunu açıyorsak, önemli bir baş karışıklığı kelam konusu demektir.

Şayet dünyada sıhhat alanında bağışıklığın yolu buradan geçiyorsa, emin olun ki, tarıma elverişli topraklara sahip ve ekonomik sıkıntıları kronikleşmiş ülkemiz için ekonomik bağışıklığın güçlendirilmesinin adresi de tarımdır.

Bakın Birleşmiş Milletler’in bu yılı özel ilan ederken ele aldığı çalışma alanı ne? Diyor ki BM: “Yıl boyunca beslenmede meyve ve zerzevatın değeri, üretimden tüketime kadar olan süreçte yaşanan problemler, kayıplar, açlıkla gayrette değeri, sürdürülebilir kalkınma amaçlarına katkısı, küçük aile işletmelerine gelir sağlayıcı özelliği ve bir çok mevzuda çalışmalar yapılacak, etkinlikler düzenlenecek.”

Yalnızca buradan yola çıkarsak dahi, Türkiye’nin bu vurguyu herkesten çok sahiplenmesi, küçük işletmelerine, hatta bunların oluşturduğu kooperatiflerin geliştirilmesine özel ehemmiyet vermesi gerekiyor.

Problem 2021 yılından ibaret değil ancak temayı hakikat kullanırsak, üretici bir ülke olarak katma pahası yakalayacak bir fırsat da önümüze gelebilir. Fakat öncelikle toprakların birleştirilmesiyle, ülkedeki tarımın üç beş firmanın eline geçmesini karıştırmamak gerekiyor.

Küçük üreticiyi desteklemek tahminen de teşvikten çok ÖTV tahsilatı yapmaktan vazgeçerek olmalı. Üreticiyi ithalatla terbiye etmenin yarar getirmediğini görerek işe başlamalıyız mesela.

Ancak yıllardır Tarım Bakanları, en ufak bir sorunda ithalat yoluna gidip, sorun çözdüğünü zannedecek kadar bahsin ciddiyetine hakim olmayan bir hal sergiliyorsa bunu nasıl aşacağız emin değilim.

Türkiye bir tarım ülkesidir. Bugün için işlenebilir topraklarını terk etmiş olması, iktisat idaresinin çıkışı burada göstermelik olarak görmesi, ithalatta beis görmemesi durumu değiştirmiyor.

Ülke olarak ekonomik çalkantılara ve olası önümüzde yaşanacak kahırlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsak tarımı ciddiye almalıyız. Öteki bölümler tarımdan sonra gelir. Zira gıdasız bir ülkenin, bazen parayla bile satın alamayacağı eserlere sahibiz ya da sahiptik. Bunu hatırlamak için geç olmasın.

 

cetinunsalan@yahoo.com

 

 

Çetin Ünsalan Yazdı: ’30 milyar dolarlık finansman yükü’

 

 

Besin Fiyatları Artık Daha Süratli Yükselecek! Niçin Biliyor musunuz?

 

 

Tarıma ithalat darbesi

 

 

İrfan Donat Anlatıyor; “Tarım ve hayvancılıkta kritik eşikteyiz”

 atilla yeşilada

@cetinunsalantv

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: