Haber

Cheney’in Trump karşısında şansı var mı?

ABD Cumhuriyetçi Parti, Kasım ayında yapılacak ABD Temsilciler Meclisi seçimleri öncesinde, geçtiğimiz hafta önemli bir yarışa sahne oldu. Eski ABD Başkanı Donald Trump’a olan keskin muhalefeti ile bilinen ve partinin önde gelen isimlerinden Liz Cheney, Temsilciler Meclisi’ne 2017 yılında seçildiği Wyomning eyaletindeki 2022 ön seçimini, Trump’ın adayı Harriet Hageman’a karşı kaybetti. Cheney ise ertesi gün 2024 ABD Başkanlık Seçimleri’nde aday olabileceğini açıkladı. Peki Cheney, Trump’ın karşısına aday olarak çıkabilir mi? 

Cheney kaybettiği ön seçim sonrası yaptığı konuşmada, bunun mümkün olabileceğini belirterek, eski ABD Başkanı Abraham Lincoln’e atıfta bulundu. Cheney, aynı zamanda Cumhuriyetçi Parti’nin kurucusu olan Abraham Lincoln’ün de başkanlığı kazanmadan önce meclis ve senato seçimlerini kaybettiğini hatırlattı.

ESKİ BAŞKAN YARDIMCISI DICK CHENEY’İN KIZI

ABD siyasi tarihine geçmiş bir figürün kızı olması da Cheney’in elini güçlendiren unsurlardan biri. Liz Cheney’in babası Dick Cheney, eski ABD Başkanları’ndan George W. Bush’ın başkan yardımcısıydı. Irak’ın 2003 yılındaki işgalini hazırlayan kişi olarak görülen Dick Cheney hakkında “ABD tarihinin en güçlü başkan yardımcısı” yorumu yapılıyor. 

Cheney'in Trump karşısında şansı var mı? - Resim : 2
Liz Cheney, Trump’a karşı muhalif açıklamaları ile biliniyor. Fotoğraf: Reuters

Ancak Liz Cheney’in işi hiç de kolay değil. 56 yaşındaki siyasetçinin rakibi Hageman’a karşı büyük bir farkla Wyoming ön seçimlerini kaybetmesi, Trump’ın parti içinde ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Üstelik Cheney’in aşması gereken başka birçok engel mevcut. 

Bu engellerin başında güvenlik endişeleri geliyor. Aldığı tehditler nedeniyle Cheney, Wyoming’deki kişisel kampanya toplantılarını azalttı. Güvenlik uzmanları, bu sorunun herhangi bir başkanlık kampanyasında da devam edeceği konusunda hemfikir. Ancak Cheney’in yine de bir şekilde seçmenlerine mesajını iletebileceği görüşü de hakim. 

Cumhuriyetçi bir danışman olan Dave Kochel, Cheney’in bir stüdyo kullanarak seçmenlerine seslenebileceğini ifade ediyor. Kochel “Çok fazla güvenliğe ihtiyacı olacak, buna hiç şüphe yok. Ama unutmayın ki bu günlerde bir stüdyodan bile bu tarz şeylerin çoğunu yapabilirsiniz. Lokantaya, alışveriş merkezlerine ya da eyalet mitinglerine gitmenize gerek yok. Bu aslında bir medya stratejisi” diyor.

CUMHURİYETÇİ PARTİ DE ENGELLER ÇIKARABİLİR

Üstesinden gelinmesi daha zor olan engeller de var. Hem ulusal hem de eyalet düzeyindeki Cumhuriyetçi partililer tarafından Cheney’in önüne birçok zorluk çıkarılabilir. Hangi adayların cumhurbaşkanlığı ön seçimlerine aday olabileceğini belirleyen yasalar, eyaletler arasında büyük farklılıklar gösteriyor.

Örneğin, New Hampshire eyaletinde, başkanlık için yasal gereklilikleri karşılayan, tek sayfalık bir form dolduran ve bin dolar ödeyen herkes aday olabiliyor. Ancak, Iowa ve Güney Carolina dahil olmak üzere diğer eyaletlerde oy pusulasına kimin adının eklenebileceğini eyalet partisi kontrol ediyor. Bu durumda partinin Trump’a yakın önde gelenlerinin Cheney’in adaylığına engel çıkarması muhtemel. 

Öte yandan, Cumhuriyetçi Parti’nin Cheney ve Trump’ı karşı karşıya getirmek istemediği de ABD kulislerinde konuşulanlar arasında yer alıyor. Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerinde kaybeden tarafın, kazanan tarafı destekleyeceği taahhüdünde bulunması gerekiyor. Capitol Hill baskınından sonra Trump’ın Temsilciler Meclisi’nde başkanlıktan azil oylamasında azil yönünde oy veren 10 senatörden biri de Liz Cheney idi. Stratejistler, Cumhuriyetçi Parti’nin Cheney’in kaybetmesi halinde Trump’a destek vermemesini göze alamayacağını ifade ediyor. 

Ancak Cheney’in durumu o kadar da umutsuz değil. Ön seçimler sırasında şimdiden kampanyası için 15 milyon dolar topladı. Ayrıca Cheney, Trump’ın politikalarını onaylamayan Cumhuriyetçi Parti destekçilerini de bir araya getirebilir. Kamuoyu yoklamalarında, Cumhuriyetçilerin ve Cumhuriyetçi eğilimli bağımsızların yaklaşık dörtte biri, Trump’ın 2020 seçimlerinde oylarının çalındığı iddiasını reddediyor. Üstelik bu seçmenler Trump’ın seçimi bozma çabalarını ve 6 Ocak ayaklanmasındaki rolünü eleştiriyor.

Cheney seçilemese bile bazı Cumhuriyetçiler için adaylığı da önemli. Trump’ın en sert muhafazakar eleştirmenlerinden biri haline gelen stratejist Bill Kristol, “Elbette kazanamayacak” diyor ve ekliyor: “Ancak Cheney, Trump’ın Amerikan demokrasisi için benzersiz bir tehdit oluşturduğunu tekrar tekrar ortaya koyarsa ve diğer adayları bu argümanla yüzleşmeye zorlarsa, Cheney’nin oldukça önemli bir etkisi olabilir.” 

Kaynaklar: The Atlantic, The Guardian, The Nation

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu