Haber

CHP’li Beko CHP’li belediyelere yönelik baskıları anlattı!

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, siyasi iktidarın hem kendisi hem de valiler kanadıyla CHP’li belediyelere baskı uyguladığını söyledi.

CHP, başta 11 büyükşehir belediye başkanlığı olmak üzere, pek çok belediyeyi AKP’nin elinden aldı. 2019 Mart ayında gerçekleştirilen mahallî seçimlerin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’li belediyelere “topal ördek” benzetmesi yapması, muhalefet tarafından kendilerinin çalıştırılamayacağına ait bir sinyalden öteki bir şey değildi. Ve vakit geçtikte CHP’li belediyeler ile

Cumhur İttifakı ortasında belediye meclislerinde tartışmalar daha da sıklaşmaya başladı. CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da verdiği örneklerle CHP’li belediyelere siyasi iktidarın nasıl baskı yaptığını anlattı. Beko şunları söyledi:

“SORUŞTURMA VE GENELGELERLE ENGELLENMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“Belediye liderlerine gönderilen genelgeyle İBB Lideri Ekrem İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul’a karşı çıktığı için soruşturma başlatıldı. Halka doğruları anlatmak belediye liderinin misyonudur. Liderlerimiz susmayacaklar. Zira aldıkları oyun hakkını verip, vatandaşa ve kente harcanması gereken paranın hesabını kesinlikle verecekler. Bir taraftan İmamoğlu’na soruşturma açıp gözdağı vermeye çalışan iktidar, öteki taraftan İzmir’deki belediye liderlerine da AFAD aracılığıyla zelzeleyle ilgili medyaya mutlaka konuşulmaması için genelge gönderiyor. CHP’li belediyeler soruşturmalarla ve genelgelerle engellenmeye çalışılıyor”

“İŞE ALINANLARI ÇIKARIN DİYE GENELGELER GÖNDERİLDİ”

CHP’li belediyelerin personel alımına ait ise CHP’li Beko, “Bilhassa KHK’lar ile yıllardır işsiz kalan kardeşlerimizi işe alan CHP’li belediyelere genelgeler gönderildi ve bunların mutlaka işten atılması istenildi. Bu durum Türkiye’nin çabucak hemen her tarafında özellikle Doğu’da biraz daha var. Bunlar halkın sırtından fikre kadar çabaya devam edeceğiz.” dedi.

“VATANDAŞIN AŞINA EL KONULDU”

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, pandemi sürecinde CHP’li belediyelerin dayanak kampanyalarına getirilen engellemelere de şu sözlerle değindi: “Şimdi siz insanlarımız hakkında sokağa çıkmama kararı alıyorsunuz. Bu doğrudur, salgını önlemek için alınan bir karar lakin bunu yaparken başta mahalle muhtarları, belediye liderleri, milletvekiller, valiler, bakanlar ve tabi ki cumhurbaşkanı ile birlikte kolektif formda bir şeyleri yapamazsak beceremeyiz. Münasebetiyle belediyelerimiz tarafından kampanya başlatıldı. Biz de milletvekilleri olarak omuz verdik, ekonomik olarak yardımcı olduk. Bir de baktık ki hesaplara el konuldu. Eskişehir’de 25 yıllık aşevi kapatıldı. Vatandaşın aşına el konuldu”

“HALKIN EKMEĞİNE KARŞI DİRENİLMEZ”

CHP’li Kani Beko, son olarak İstanbul’da yaşanan Halk Ekmek tartışmasıyla ilgili de konuştu ve Millet İttifakı’nın projesinin nasıl engellendiğini anlatarak Cumhur İttifakı üyelerine reaksiyon gösterdi: “Ankara’daki Halk Ekmek kurulduğu periyotlarda DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın yüzde 49 payı vardı. Yüzde 51 payı de Ankara Belediyesi’nindi. O periyotlarda Halk Ekmek kuruldu ve Halk Ekmek idaresinde ben en az 15 yıl yöneticilik yaptım. Bir manada DİSK Genel-İş Sendikası’nın payları olduğu için yönetici arkadaşlar orada da kontrolde bulunuyordu. Münasebetiyle milyonlarca ekmek üretimi yapılıyor. 1000’in üzerinde büfeler vardı. Halk Ekmek’in halkın gereksinimini giderdiğini çok net görüyoruz. Artık İstanbul’da İmamoğlu 1 aydan beri Halk Ekmek’le uğraşıyor. 1 fazla büfe açılmaması için İBB meclis üyeleri direndiler, olacak iş değil. Halkın baskını görünce de İmamoğlu’na ve projelerine ‘evet’ dediler. Bu bu türlü olmaz. Halkın ekmeğine karşı direnilmez”

İZMİR – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: