Ekonomi

“Çimentocularımız maliyetler konusunda haklı değil”

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas konut sektörü hakkında Bloomberg HT’ye değerlendirmede bulundu.

Elmas, konut arzından sıkıntı yaşanacağının önceden raporladıklarını 2017 yılındaki arz fazlasının etkilerinin sonuçlarını gördüklerini söylerken, konut sektöründeki toparlanmanın zaman alacağını söyledi.

“Yeni konut ruhsat sayıları tarihi dip seviyelerde”

Elmas’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Konut sektörünün önümüzdeki birkaç yılda düşük arzla üretimle gitmek durumunda. Sektör 2017 yılınaa yüksek dereceli arz fazlasıyla girmişti. 2018’de önemli bir kriz yaşandı. Faizlerin yükselmesi, inşaat maliyetleri ve pandemi ile birlikte bambaşka bir süreç yaşanıyor. Emtia fiyatlarında ciddi bir artış var. Son 3,5-4 yıldır ciddi anlamda nakit akışında, üretmekte, satmakta zorlanan bir sektör var. Bu da yatırım iştahını çok aşağı vurdu. Bunu yeni konut ruhsatlarından görebiliyoruz. Yeni konut ruhsat sayıları tarihi dip seviyelerde. Bu sene biraz yukarı doğru döndü. Önümüzdeki süreçte çabuk toparlanacak gibi durmuyor.

Çimento fiyatlarında yaşanan artış hakkında da Elmas, “Çimento sektöründeki dengeleri bilen birisi olarak enerji payı ciddi bir maliyet tutuyor ama temel hammaddeleri genelde taş toprak. Çimentocularımız bu konuda çok haklı değil. Yüzde 30’lardaki enerji maliyetinden yola çıkarak fiyatlamayı makul göstermek doğru değil. Dış fiyatları iç pazara da vermeye çalışıyorlar” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: