Ekonomi

Çin 2020’de %2.3 büyüdü

Türkiye ve Çin 2020’yi GSYH büyümesiyle kapatacak iki az Gelişmekte Olan Ülke olmaya aday. Bu sabah açıklanan 2020 GSYH datalarına nazaran, Çin iktisadı yılı %2.3 büyümeyle kapattı.  Türkiye ise geçen sene %1-1.5 civarında büyüme kaydetmiş olabilir—tabii TUIK   gerçek ölçüyorsa. Çin’de 2021 başında Covid-19 hortlarken, global talep daralması da Asya devini yavaşlatabilir.

CNBC haberine nazaran Çin’de  4Ç2020 GSYH %6.5 büyüme kaydederken, 2020 yılında özel tüketim harcamalarının yıllık %3.9 daralması dikkati çekti. Bu kalem 4Ç’de %4.6 genişleyerek, tüketicinin yavaş da olsa epideminin ruhsal tesirinden kurtulduğuna işaret etti.  Çin’in büyümesi büyük ölçüde dev mali ve mali teşviklerinin piyasalara saçılması ve ihracat sayesinde kazanıldı.  İhrcatta artışın en önemli nedeni ise, bir çok ülkenin Covid-19 nedeniyle üretim sürecinin aksaması ve  patlayan tıbbı materyal ve ilaç muhtaçlığı oldu.

Çin’den 2020 yılının son ayında ekonomik toparlanmaya sanayi üretimi ve yatırımlar liderlik etmeyi sürdürdüler. Aralık ayında Çin’in sanayi üretimi geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 7,3 arttı.

Aralık ayında Çin’in sanayi üretimi geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 7,3 arttı. Kasım ayında yüzde 7,0 artan sanayi üretiminin Aralık ayında yüzde 6,8 büyümesi bekleniyordu.

2020 yılının tamamında Çin’in sanayi üretiminde büyüme yüzde 2,8 olarak gerçekleşti. 2019 yılında sanayi üretimi yüzde 5,7 artmıştı. 2020 yılında sabit varlık yatırımlarında yüzde 2,9 büyüme oldu.Yılın birinci 11 ayında yüzde 2,6 büyüme yaşanmıştı.

2019 yılında ise sabit varlık yatırımları yüzde 5,4 artmıştı. Ekonomistler, 2020’de sabit varlık yatırımlarında yüzde 3,2 büyüme bekliyorlardı. Aralık ayında perakende satışlar ise Kasım ayının ve piyasa beklentilerinin gerisinde kaldı.

Rimninbi dolara karşı 6.5’a karşı kıymet kazanırken, Çin payları de 2008 Küresel Finansal Kriz’den bu yana en yüksek bedeline ulaştı.   ABD’nin daima mani çıkartmasına rağmen finansal sisteme $150 milyar civarında sıcak para ve direkt yatırım girdi.

Çin’in 2021’de %8 GSYH büyümesi varsayım edilirken, ekonomik ve siyasi riskler bu iddiası düşürebilir.  Öncelikle, Biden’ın Çin’e ticari kısıtlamaları çabucak kaldırması beklenmiyor.  ABD-AB’de uygunca şiddetlenen Covid-19  salgını da ihracat talebini düşürebilir.  Lakin, Çin için gerçek tehlikelr içerden kaynaklanıyor.  Kredi furyası bir türlü denetim altına alınamazken, gereksiz borçlanan şirketlerin temerrütleri dev tahvil pazarında çalkantı ve sermaye kaçışı yaratabilir.

Covid-19 da menşeine geir döndü. Çin dün prestijiyle 109 yeni hasta rapor ederken, hala 28 milyon vatandaş da çok sıkı karantina önlemleri altında.  Salgının yayılması özel tüketim ve üretimi olumsuz etkileyebilir.

Çin 2020’yi rekor dış ticaret ziyadesiyle kapattı ve bakın ne başardı…

Global Ekonomik Görünüm 2021: COVID-19 sonrası sıçrama büyümeyi rekor bir süratle artıracak

Emre Demir: Twitter Trump’a, Pekin Jack Ma’ya dur dedi.. Teknoloji firmalarıyla devletler kapışıyor!

FÖŞ Bahadır Kaleağası’nı ağırladı: Yarının Dünyası ve Türkiye’nin Yeri

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: