Haber

Çin karıştı: Önlemlere öfke büyüyor

Çin karıştı: Önlemlere öfke büyüyor

Başkent Pekin’den, ülkenin en kalabalık kenti Şangay’dan, Sincan Uygur Özerk bölgesinden protesto haberleri geliyor. Protestocular, Pekin’in koronavirüse karşı katı karantina tedbirlerini protesto ediyor.

Ülkenin batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de çıkan yangın yeni bir protesto dalgası başlattı. Perşembe akşamı yüksek katlı bir apartmanda meydana gelen faciada 10 kişi yaşamını yitirdi.

Protestocular can kaybından, “sıfır vaka” politikasını ve karantinayı sorumlu tutuyor.
Binada yaşayanların karantina nedeniyle dışarı çıkamadığı, itfaiyenin de bariyerler nedeniyle olay yerine ulaşmakta güçlük çektiği iddia ediliyor.

Çin karıştı: Önlemlere öfke büyüyor - Resim : 1

Yangın faciası, sivil itaatsizlik eylemlerinden protesto gösterilerine uzanan yeni bir tepki dalgasına yol açtı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in, 10 yıllık iktidarı boyunca görülmemiş bir tepkiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Çin’in en kalabalık kenti Şangay’da, anma töreni olarak başlayan eylem protesto gösterisine dönüştü.

BEYAZ KAĞIT İLE PROTESTO

Protestocuların ellerinde boş beyaz kağıtlar tuttuğu görülüyor. “Beyaz kağıt” sansüre karşı protestoyu simgeliyor. Göstericiler polise, “Beni üzerinde hiçbir şey yazmayan kağıt tuttuğum için mi gözaltına alacaksın” mesajı veriyor.

Şangaylı protestocular, ülke çapında karantinanın kaldırılması için slogan attı. Ancak göstericiler arasında Çin Komünist Partisi’nin ve Şi’nin iktidarına son verilmesini isteyenler de vardı.
Başkent Pekin’in prestijli üniversitelerinden Tsinghua’da da öğrenciler protesto için toplandı. Başka kentlerden de protesto görüntüleri geldi.

Çin karıştı: Önlemlere öfke büyüyor - Resim : 3

Protestocuların, koronavirüs testleri için kurulan çadırları yıktığı, test tüplerini kırdığı sosyal medyaya yansıyan görüntüler arasında. Sosyal medyadan polis müdahalesine ilişkin görüntüler de geliyor.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin 4 milyon nüfuslu başkenti Urumçi’de bazı kişilerin 100 gündür karantinada tutulduğu iddia ediliyor. Hiç koronavirüs vakası olmayan yerlere karantina kararı aldığı da iddialar arasında.

Yangın faciası nedeniyle Ankara da taziye mesajı yayımladı. Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında “yangının çıkış nedenine ilişkin kamuoyunun aydınlatılmasını bekliyoruz” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: A.A.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu