Ekonomi

Çin piyasalarında bu hafta neden sarsıntı yaşandı?

Çin piyasaları, Amerika’da yaşananlardan çok farklı olsa da, bu hafta kıymetli bir sarsıntıya maruz kaldı.

Washington’daki düzenleyiciler GameStop paylarındaki hararetli artışla boğuşurken, Pekin’deki siyaset yapıcılar piyasaları sarsmadan acil durum takviyelerinden nasıl uzaklaşacakları konusunda gayret ediyorlardı.

Çin, koronavirüsü büyük ölçüde kendi hudutları içinde tutmayı başardıktan sonra ekonomik faaliyet süratle geri döndü. Çin 2020’de büyüme elde eden tek büyük iktisat olmanın yanısıra bu sene de %8’den fazla büyüyecek beklentilere nazaran.

Güzelleşme süreci devam ederken, merkez bankası Covid-19’un tesirlerine karşı koymak için uygulamaya konulan kimi teşvik tedbirlerinden çıkmayı düşündüğünün sinyalini verdi. Bu, Çin finans piyasalarında küçük bir sarsıntı yarattı.

Tasa, kriz sırasında finansal sisteme enjekte edilen paranın süratle geri çekilmesi halinde varlık fiyatlarında yaşanacak keskin düşüler. Bu hafta yaşanan işte bu korkunun yansımalarıydı.

Piyasada dalgalanma Çin Halk Bankası danışmanlarından Ma Jun’un, Pekin’in siyasetin gelecekteki istikametini düşünürken pay senedi ve emlak piyasalarındaki balon riskini göz önünde bulundurması gerektiğini söyleyen bir sempozyumda yaptığı yorumlar ile başladı.

Lokal basında Salı günü çıkan yorumlar, teşviklerin geri çekilmesinin beklenenden daha erken gelebileceği telaşlarını tetikledi. Durumu daha da karmaşık hale getiren, PBOC’nin tıpkı gün daha evvel bankalara verdiği kredileri devretmeyerek finansal sistemden para çekme kararı oldu.

Sonuç bir satış oldu. Çin’in gösterge pay senedi endeksi, neredeyse dört ay içinde bir günlük en büyük düşüşünü gördü. Hong Kong’da, paylar son sekiz ay içinde en sert düşüşü gerçekleştirdi.

Yetkililer tasaları gidermeye çalıştı. PBOC Lideri Yi Gang, birkaç saat sonra evvelce planlanan bir panelde yaptığı konuşmada, çıkış teşvikini “vaktinden önce” yapmayacağına kelam verdi; endişelenmeye gerek yok dedi.

Açıklama kısmen de olsa işe yaradı. Anakaradaki pay senetleri Çarşamba günü küçük bir artış gösterirken, Hong Kong’da çok az düştü.

Lakin merkez bankası Çarşamba günü bir sefer daha para çekti, bu da Çin bankalarının gecelik krediler için birbirlerinden aldığı faiz oranlarının artmasına katkıda bulundu.

Piyasalar PBOC’nin niyetinden emin değilse bile, Perşembe günü yetkililerin üst üste üçüncü günde finans sisteminden para çekmesinin akabinde bildirisi net olarak aldılar.

Anakara ve Hong Kong’da pay senetleri düştü. Bankalar birbirlerine büyük krediler sunmaya isteksiz hale gelirken, finans kurumları için bir gecede borçlanma maliyeti daha da arttı.

PBOC, cuma günü nakit akıtmak yerine fon enjekte ederek ortamı bir ölçü sakinleştirdi.  Yine de, Çin neredeyse mutlaka pandemic devri teşviklerini geri topluyor.  Zati bunu yapmamak, bir yığın ekonomik risk yaratacak.  Artık soru Çin merkez bankasının hareketini ne kadar ve ne süratte yapacağı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: