Ekonomi

Çin PMI: Yeni Yıl öncesi yavaşlama

Pazar günü açıklanan Çin Ocak resmi PMI bilgileri iktisadın Şubat ortasında başlayacak  Yeni Yıl tatili öncesi kayda kıymet ölçüde yavaşladığını ortaya koyuyor. Çin’de sayıca az da olsa kamu otoritesini çok  kaygılandıran Covid-19 olayları ikinci defa çok katı toplumsal hareketlilik yasaklarına neden olurken,  ekonomik aktivitenin Mart’a kadar yavaşlaması nerdeyse kesin.  Çin’in fren yapması tüm Gelişmekte Olan Ülkeler’in (GOÜ, Piyasalar = GOP) büyümesini olumsuz etkileyecek. ABD’de Biden’in $1.9 trilyonluk 2ci Mali Takviye Paketi gecikirken, Çin talebinin de yavaşlaması, riskli varlıklarda geçen hafta başlayan satış dalgasını uzatabilir.

Ocak Çin fotoğraf imalat sanayi PMI 51.9’dan 51.3’e gerilerken, hizmetler PMI çok daha sert bir aylık gerileme kaydetti.  55.7’den 52.4’e gerileyen endekse, 50.3’e düşen ihracat siparişleri de eşlik etti. İmalat sanayi ve hizmetlerde istihdam endekslerinin 48.4 ve 47.8’e gerilemesi de işsizliğin yine yükselişe geçmesi manasını taşıyor.

Natixis Asya Araştırma Birimi’ne nazaran, eyaletlerin Yeni Yıl vatan ziyaret dönemi öncesi çok sıkı toplumsal hareketlilik tedbirleri alması, iktisatta yavaşlamayı sakinliğe çevirebilir. Uzmanlar Çin’de seyahatlerin bir yıl öncesine nazaran %50 kadar gerilemesini bekliyor ki, tren yollarından ikramlık eşyaya kadar bir çok kesim olumsuz etkilenecek.

Çin’in fren yapması tüm Gelişmekte Olan Ülkeler’in (GOÜ, Piyasalar = GOP) büyümesini olumsuz etkileyecek. ABD’de Biden’in $1.9 trilyonluk 2ci Mali Dayanak Paketi gecikirken, Çin talebinin de yavaşlaması, riskli varlıklarda geçen hafta başlayan satış dalgasını uzatabilir.

MSCI GOP Pay Endeksi geçen hafta %4 gerilerken, Dolar Endeksi de beklentilerin bilakis 90.50’la gücünü korudu.  Hemen tüm GOÜ’de pandeminin tüm şiddetiyle sürmesi, ve ABD-AB’den gelen talebin yavaşlaması, pay senetlerinden para çıkışının sürmesi manasına gelebilir.

Çin piyasalarında bu hafta neden sarsıntı yaşandı?

GOP’ın umudu Fed

Davos 2021: Pandemi, global ekonomik görünümü ve global riskleri nasıl etkiledi?

FÖŞ:  Başımız Sağolsun, İktisatta Kışı Kaybettik

11682 banner Turkish Economy at the Crossroads 2

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: