Haber

Cinayet podcast haline getirilmişti! Ömür boyu hapis mahkumiyeti 22 yıl sonra bozuldu

Cinayet podcast haline getirilmişti! Ömür boyu hapis mahkumiyeti 22 yıl sonra bozuldu

ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan Baltimore kentinde 1999 yılında 18 yaşındaki kız arkadaşı Hae Min Lee’yi öldürdüğü gerekçesi ile 2000 yılında cinayet, adam kaçırma, soygun ve hürriyetten yoksun bırakma suçlarından ömür boyu hapse mahkum edilen Adnan Syed hakkındaki hüküm mahkeme tarafından bozuldu. Hapse girdiğinde 19 yaşında olan Syed, her zaman masum olduğunu ve kız arkadaşı Lee öldürmediğini iddia etmiş ve son 20 yılda yaptığı tüm temyiz başvuruları reddedilmişti.

Savcılar geçtiğimiz hafta 1 yıl süren yeniden soruşturma aşamasında iki muhtemel şüphelinin daha olduğunu ortaya çıkarmış ve mahkemeden Syed hakkındaki hükmü bozmasını talep etmişti. Baltimore Bölge Hakimi Melissa Phinn, savcıların talebini dikkate alarak, Syed hakkındaki hükmün bozulmasına, ev hapsine alınmasına ve davanın yeniden görülmesine karar verdi.

“KİLİT BİR TANIK VE CİNAYETİ ARAŞTIRAN DEDEKTİF GÜVENİLMEZ”

Savcılar mahkemeye, şu anda 42 yaşında olan Syed’in masum olduğunu iddia etmediklerini, ancak artık “mahkumiyetin bütünlüğüne” güvenmediklerini ve Syed’in en azından yeniden yargılanması gerektiğini ifade ettiler. İsimlerini vermedikleri iki muhtemel şüpheli hakkında yeni bilgiler bulduklarını söyleyen savcılar, söz konusu şüphelilerin kimliklerinin polis tarafından bilindiğini ve ancak kanunun gerektirdiği şekilde mahkemeye açıklanmadığını aktardı. Savcılar, kilit bir tanığın ve cinayeti araştıran dedektifin güvenilmez olduğuna karar verirken, Syed’in cep telefonu verilerine dair şüphe uyandıran yeni bilgiler bulduklarını aktardılar.

“BUNU TEKRAR TEKRAR YAŞAMAK GERÇEKTEN ZOR”

Mağdurun erkek kardeşi Young Lee ise mahkemenin verdiği karardan ötürü şoke olduğunu ve ailesinin verilen karar ile ihanete uğramış hissettiklerini söyledi. Lee, “Bunu tekrar tekrar yaşamak gerçekten zor” ifadelerini kullanarak, “Yaşayan bir kabus” dedi.

CİNAYET PODCAST HALİNE GETİRİLMİŞTİ

Chicago kamu radyo istasyonu WBEZ tarafından üretilen “Seri” adlı podcast ile 2014 yılında söz konusu dava dünya çapında dikkatleri üzerine çekmişti. Podcastin bölümleri dinleyiciler tarafından 340 milyondan fazla kez indirilmişti.

Woodlawn Lisesi’nde okuyan Lee’nin cesedi Baltimore’daki Leakin Park’ta gömülü halde bulunmuştu.

Kaynak: İHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu