Ekonomi

Çin’de büyük paklık: Firmalar ya güçlenecek ya da iflasa hazırlanacak

Çinli yetkililer, ülkenin sanayi kesimini güçlendirmek için global salgından yararlanarak sıkıntılı finansman yapısına sahip şirketlerini sıkıştırıyor.

Verimsiz firmaların yıllarca hayatta kalmasına müsaade verdikten sonra, Pekin artık onların iflas etmelerine müsaade veriyor. Tahvil temerrütleri, daha evvel devletin zımni garantilerine güvenen yüksek profilli işletmeler de dâhil olmak üzere 2020’de 30 milyar dolara yükseldi. Kredi derecelendirme kuruluşlarının incelemeleri ve cezaları artarken, mahallî borsalar geçen yıl en az 16 pay senedini ana listelerden çıkardılar ki bu sayı 1999’a kadar olan seride en yüksek düzey.

Çin’in merkez bankası finansal şartları sıkılaştırdıkça bu eğilim 2021’de daha hızlanacak ve bu da hem devlete ilişkin hem de özel firmaların yetersiz nakit akışı ile ayakta kalmasını zorlaştıracak. Ekonomik düzelme ve güçlü bir para ünitesi, siyaset yapıcılara, GSMH’nin %277’si üzere rekor bir düzeye ulaşan finansal sistemdeki borç ölçüsünü azaltmaya odaklanmaları için daha fazla alan sağlıyor.

Macquarie Group Ltd. Çin İktisat Lideri Larry Hu, “İyi olan, Çin’in finansal riskleri denetim altında tutması, lakin makûs olan şey, sıra dışı bir durumda olmadıkları sürece firmalar kurtarılmayacak. Hükümet para siyasetini sıkılaştırmak için sağlam bir ekonomik toparlanmadan en yeterli biçimde yararlanmak istiyor. Daha fazla şirketin nakit arama konusunda zorluklarla karşılaştığını görebiliriz” diyor.

Pekin, son aylarda, ülkenin sermaye piyasalarının verimliliğini ve şirketlerinin kalitesini artırmayı amaçlayan daha fazla tedbir aldı. Sırf Aralık ayında Çin, menkul değer sahtekârlığı için verilen azamî mahpus cezasını üçe katlayarak 15 yıla çıkardı, kârsız pay senetlerinin listeden çıkarma sürecinin kısaltılmasını önerdi ve ülkenin kredi derecelendirme sanayisinin kontrolünü düzgünleştirme kelamı verdi. Çin ayrıyeten, borç yüklü bir dal olan emlak geliştiricilerine banka kredileri için bir hudut koydu.

Çin endüstride daha da sertleştikçe, finansal piyasalar üzerindeki denetiminin gevşemesi, devlet yerine yatırımcıların berbat yönetilen şirketleri cezalandırmasına ve büyümeyi ödüllendirmesine müsaade verecek. China Inc.’in para toplamak için ABD pazarlarına güvenmesi konusundaki tasalar, kısmen bu aksiyona ve Komünist Partinin iç talebi güçlendirmeye öncelik veren “ikili dolaşım” ekonomik stratejisine neden olmuş olabilir.

Çin Halk Bankası’nın önümüzdeki aylarda faiz oranlarını artırması pek muhtemel olmasa da, tekraren ucuz kredi arzını azaltacağının sinyallerini verdi. Zamanlama mantıklı; süratli ihracat büyümesi merkez bankasına koronavirüs salgını sırasında uygulanan teşvik önlemlerini azaltma imkanı verdi.

Fakat en savunmasız şirketler için sonuçlar acımasız olabilir: Pekin’in siyasetini olağanlaştırma taahhüdü, geçen yılın sonunda ani bir kurumsal temerrüt dalgasının ardındaki faktördü ve bu da bankalar ortası piyasada kredileri dondurdu. Dünya Bankası ayrıyeten çok siyaset sıkılaştırmasının global ekonomik güzelleşmeye ziyan verebileceği konusunda uyardı.

Çin’in gelecekteki büyüme motorlarını yüksek kaldıraçlı finansal sistemini istikrarsızlaştırmadan finanse etmek, dünyanın en büyük ikinci iktisadının dikkatle kalibre edilmiş yine dengelenmesini gerektiriyor. Union Bancaire Privee’nin ekonomisti Carlos Casanova’ya nazaran, Çin ve şirketleri için bu büyüklükteki bir değişim, fakat finansmanı zayıf ve getirisi düşük olanların iflas etmesine müsaade verilirse başarılı olabilir.

Casanova Aralık ayındaki bir notta, “Yetkililer, büyümeyi dengelemek ve ekonomik kırılganlıkları azaltmak ortasında ince bir ip üzerinde yürümeye devam edecekler. Çin’in borç yine yapılandırma kumarının beklendiği üzere çıkması için, mali ıslahatların suratının artması gerekiyor” dedi.

Bloomberg

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: