Ekonomi

Çin’de imalat bölümü süratle toparlandı, sanayi kârlarında artış gözlendi

Çin’in sanayi firmalarının kârları aralık ayına gelindiğinde üst üste sekiz aydır artarak, ülkedeki imalat kesiminin pandemi çöküşünden sonra daima bir toparlanma olduğunu işaret ediyor.

Ulusal İstatistik Ofisi (NBS) bilgilerine nazaran, Kasım ayında yüzde 15,5 artıştan sonra sanayi şirketleri kârları, Aralık ayına gelindiğinde ise yıllık yüzde 20,1 artışla 707.11 milyar Yuan’a yükseldi.

Çin, 2020’deki küresel pandemi surecinde dünyada ekonomik daralma gözlenmeyen tek ülke oldu. Birçok dünya ülkesi Kovid-19 salgını nedeniyle kanatları kırık halde uğraş ederken, Çin’de gayrisafi ulusal hasıla yıllık bazda yüzde 2,3 artış gösterdi.

Reuters tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, Çin’in GSYH’sinin 2021’de son on yılın rekoru olan yüzde 8,4’lük bir artış göstermesini beklediklerini lisana getirdi. Ülkede geçtiğimiz ay fabrika çıkış fiyatları, Şubat ayından beri en süratli düşüşü göstererek kurumsal kârlılığın arttığını gözler önüne serdi. Sanayi kâr dataları, ana faaliyetlerinden yıllık geliri 20 milyon Yuan’ın üzerinde olan büyük firmaları kapsıyor.

2020 yılı için, Çin’in sanayi şirketlerinin yıllık kârı, 201’da görülen yüzde 3,3 düşüşün akabinde yıllık yüzde 4,1 artarak 6,45 trilyon Yuan’a yükseldi. Kelam konusu yükseliş, Ocak-Kasım döneminde gözlemlenen yüzde 2,4’lük artışı da geride bıraktı.

Ulusal İstatistik Ofisinde kıdemli bir istatistikçi olarak vazife yapan Zhu Hong, geçen yıl görülen kâr artışının, marjların yüzde 7,6 oranında yükseldiği imalat dalından kaynakladığını belirtti. Çin’deki toplam ihracat, 2020 boyunca dünyanın Korona virüsü ile çaba etmesine karşın şaşırtan derecede güçlüydü. Fabrikalar deniz çok siparişleri karşılayabilmek için var gücüyle çalıştı.

Sanayi şirketlerinin yükümlülükleri Aralık sonunda yıllık bazda yüzde 6,1 artarken, Kasım sonu itibariyle 6,8 ve 2019 sonu itibariyle 5,4’luk bir artış gösterdi. İstatistik Ofisi datalarına nazaran, Çin’in devlete ilişkin sanayi firmalarındaki yararlar, Ocak-Kasım devrinde yüzde 4,9 ve 2019’daki yüzde 12’lik düşüşe oranla 2020’de yıllık bazda yüzde 2,9 azaldı.

Özel bölüm kârları 2020’de yüzde 3,1 artarak, Ocak-Kasım periyodundaki yüzde 1,8’lik ve 2019’daki yüzde 2,2’lik büyümeden daha güçlü oldu.

Kaynak: cnbc.com

Çeviri: Cem Cetinguc

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: