Ekonomi

Çin’e kuru meyve ihracatı yüzde 21 arttı

Kuru meyve dalımızın tamamına yakın kısmı yerli girdilere dayalı yapısı ile ülkemiz ve bölgemiz iktisadı ve dış ticareti açısından çok büyük kıymete sahiptir. Tüm dünyada her geçen gün artan tüketici şuuru ve sağlıklı besine olan talep çerçevesinde kuru meyvelerimiz ön plana çıkmaktadır.

2019 yılında dalımız 1.4 milyar doları aşan ihracat sayısına ulaşmış, Çekirdeksiz kuru üzüm 523 milyon dolarlık meblağla birinci sırada yer almış, Kuru kayısı ihracatı 253 milyon dolar olurken, Kuru incir ihracatı 236 milyon dolar olarak kayıtlara geçmişti.

Türkiye geneli kuru meyve ve mamulleri ihracatı 2020 yılında 1,4 milyar dolara ulaştı. 477 bin 150 ton kuru meyve 162 ülkeye ihraç edildi. İhracatımızda Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD ön plana çıkmaktadır.

2020 yılında kuru meyve ihracatında önde gelen pazarlarımız ortasında; Almanya 202 milyon dolarla birinci sırada, Birleşik Krallık 188 milyon dolarla ikinci, 101 milyon dolarla İtalya üçüncü, 93 milyon dolarla Fransa dördüncü, 92 milyon dolarla ABD beşinci sırada yer alıyor.

2020 yılında Türkiye geneli ihracatımızın 466 milyon dolarını kuru üzüm, 266 milyon dolarını yüzde 5 artışla kuru kayısı, 236 milyon dolarını kuru incir, 119 milyon dolarını antep fıstığı, yüzde 41 artışla 84 milyon dolarını öbür meyve kuruları, 66 milyon dolarını bademler, yüzde 30 yükselişle 50 milyon dolarını öteki kavrulmuş meyveler, 42 milyon dolarını yüzde 46’lık yükselişle çam fıstığı, yüzde 22 artışla 32 milyon dolarını cevizler, yüzde 4 artışla 16 milyon dolarını leblebiler, 10 milyon dolarını kayısı ve zerdali çekirdeği, yüzde 5 artışla 8 milyon dolarını elma kurusu, 2 milyon dolarını yüzde 29 artışla erik kurusu oluşturdu.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ise 2020’de 846 milyon dolarlık eseri 106 ülkeye ihraç etti.

Ege’den 2020 yılında yapılan ihracatımızda birinci 5 ülke; 171 milyon dolarla Birleşik Krallık, 116 milyon dolarla Almanya, 73 milyon dolarla İtalya, 61 milyon dolarla Hollanda, 44 milyon dolarla ABD yer alıyor.

Ülkemiz kuru meyve ihracatının %60’tan fazlasını gerçekleştiren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak, bedel zincirindeki tüm kurum/kuruluşlar ile iş birliği içinde çalışıyor, hem bilimsel hem de tanıtım projeleri yürütüyor, proaktif bir yaklaşım ile tüm gelişmeleri yakından takip ederek üyelerimizi ve üreticilerimizi bilgilendiriyoruz.

Üniversitelerimiz ve Bakanlıklarımız ile birlikte tüm çalışmalarımızda eserlerde randıman, kalite, besin güvenliğini ve buna paralel olarak sürdürülebilirlik temasına uygun üretim ile ihracatımızı arttırmayı hedefliyoruz.

2020 yılı pandemi periyodunda sağlıklı besinin kıymeti her kesim tarafından daha yeterli anlaşıldığından, Dünya Sıhhat Örgütü’nün sağlıklı besinler listesinde yer alan kuru meyvelerimizin ihracatında yıl sonunda rakamsal olarak gayelerimizi gerçekleştirmek ismine tüm kesimimiz var gücüyle çalışmaktadır.

Birliğimize üye 350 civarında etkin ihracatçı firmamız bulunmakta ve bunun %10’luk kısmı kesimin yüklü ihracatını gerçekleştirmektedir.

Bilhassa son yıllarda “Kuşak ve Yol Projesi”nin hayata geçmesi ile birlikte yüzümüzü Uzak Doğu’ya çevirdik.

Dünyanın ikinci büyük iktisadı pozisyonuna gelen Çin başta olmak üzere, Güney Kore, Malezya, Endonezya, Hindistan, Singapur üzere dünya nüfusunun 2/3’ünden fazlasını barındıran, ekonomileri süratle gelişen ve besin talebinin giderek arttığı Uzakdoğu’ya yönelik tanıtım çalışmalarımıza özel değer veriyoruz.

Çin’e Türkiye geneli kuru meyve ve mamulleri ihracatımız 2020 yılında yüzde 21 artarak 28 milyon dolara ulaştı.

Bölgemiz organik eserler tarafıyla hayli güçlü olup, Organik eserlerde kuru meyvelerimiz lokomotif özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Ayrıyeten, son yıllarda kıymet kazanan Vegan tüketim alışkanlığına uygunluğu ve sıhhat besin olması tarafından de kuru meyvelere ilgi ve talep her geçen gün artmaktadır.

Dalımıza ilişkin eserlerin sağlıklı olması sebebi ile bilhassa pandemi sürecinde kuru meyve tüketiminin azalmadığı görülmüştür. Gerek Tarım ve Orman Bakanlığımız, gerekse Ticaret Bakanlığımızın aldığı tedbirler ve verdiği takviyelerle üretime orta verilmemiş, süratlice şartlara adapte olunarak ihracatımızı kesintisiz sürdürdük.

Sırf yeni satış kanallarımızı fizikî ortamlar yerine sanal olarak sürdürüyoruz. Görüşmelerin sanal olması bir çok açıdan yarar da sağlamıştır. Maliyetleri, vakit kaybını ve iş gücünü azaltarak tüm enerjiyi direkt satışa odakladı. Dünya koşulları değişirken dal olarak biz de mevcut kurallara ahenk sağladığımızı düşünüyoruz. Pandemi sürecinden sonra Birliğimizin mevcut fuarlarına gideceğiz, ziyaretler gerçekleştireceğiz, bunun yanında sanal etkinliklere de kesinlikle devam edeceğiz.

E-ticaret ve e-ihracat üzere platformlarda firmalarımızdan bir kısmının başarılı olduğunu düşünüyorum, hatta Birliğimiz üyelerine yönelik e-ticaretle ilgili webinarlar düzenlenmekte, e-ticareti artırma ve buna dönük çalışmalara devam etme gayemiz artarak devam etmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: