Ekonomi

Çinli teknoloji hisseleri 5 hafta süren sert düşüş sonrası toparlanıyor

Çinli teknoloji hisseleri bugün Hong Kong’ta ralli yaptı. Hang Seng Teknoloji Endeksi geçen haftaki yüzde 11’lik sert düşüşün ardından yüzde 4.5 arttı. Bu, Temmuz’dan beri en büyük artış oldu.

Endeks 5 hafta üst üste düşerek 2019 Ocak’tan beri en büyük düşüş serisini kaydetmişti.

JD Health International ve Bilibili Inc. hisselerinin her biri bu sabah en az yüzde 10’ar oranda yükseldi, Tencent Holdings yüzde 4.4 artarak yaklaşık iki haftanın en büyük artışını kaydetti.

Çin’deki en büyük teknoloji hisselerini takip eden endeks Şubat’ta gördüğü zirveden bu yana yüzde 40’ın üzerinde düştü. Birçok yatırımcının Çin’in eğitim ve online oyun gibi sektörlerdeki düzenlemelerine dair şüpheleri devam ederken yatırımcılar son düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirdi.

Geçen haftaki satışlarla birlikte teknoloji endeksi aşırı satım bölgesine girmişti. Alibaba Group bugün Hong Kong’ta yeni rekor düşük seviyeye geriledi, ardından kaybının bir kısmını telafi etti.

Bloomberg Intelligence analisti Marvin Chen geçen haftaki sert satışların ardından çoğunlukla teknoloji sektöründe olmak üzere biraz toparlanma olabileceğini ifade etti ve “piyasalar uzun vadeli reform gerçeğine odaklanırken sektördeki dalgalanma hafifleyebilir” yorumunu yaptı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: