Finans

Cumhurbaşkanı Erdoğan uyardı, Naci Ağbal frene bastı!

Merkez Bankası, yılın birinci Para Siyaseti Konseyi toplantısının akabinde faiz kararını açıkladı. TCMB, siyaset faizinde bir değişikliğe gitmeyerek siyaset faizini yüzde 17’de sabit tuttu.

Faiz kararı sonrasında dolar ve euro kurlarında hareketlilik yaşanmadı. Dolar/TL 7.37-7.38 seviyesinde; euro/TL ise 8.97-8.98 civarında pahalanıyor.

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası, siyaset faizini değiştirmeyerek yüzde 17 düzeyinde sabit tuttu.

Merkez Bankası, Naci Ağbal’ın başkanlığa getirilmesinden sonra gerçekleştirilen birinci toplantıda 475, ikinci toplantıda ise 200 baz puan olmak üzere toplamda 675 baz puan faiz artışına giderek siyaset faizini yüzde 10.25’ten, yüzde 17 düzeyine çekmişti.

Toplantı sonrası Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

-İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların iktisat üzerindeki aşağı taraflı tesirleri, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine kıyasla daha sonlu seyretmekle birlikte, hizmetler ve ilişkili kesimlerdeki yavaşlama ve bu bölümlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler devam etmektedir.

-Salgın periyodunda sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli tesirleriyle güç kazanan iç talebin cari süreçler istikrarı üzerindeki olumsuz tesiri devam etmektedir. Başka taraftan, finansal şartlardaki sıkılaşmayla birlikte son devirde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır.

EMTİA FİYATLARINA DİKKAT ÇEKTİ

-İç talep şartları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet tesirleri, memleketler arası besin ve öbür emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Kasım ve Aralık PPK toplantılarında gerçekleştirilen güçlü nakdî sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı tesirlerinin daha besbelli hale gelmesi beklenmekte, böylece enflasyon üzerinde tesirli olan talep ve maliyet ögelerinin kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir.

SIKI DURUŞ UZUN SÜRE SÜRECEK

-Öte yandan, memleketler arası emtia fiyatlarındaki gelişmeler, kimi dallarda barizleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen fiyat ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki ehemmiyetini korumaktadır. Bu doğrultuda Heyet, 2021 yılsonu iddia gayesini dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para siyaseti duruşunun kararlılıkla uzun bir süre sürdürülmesine karar vermiştir.

GEREKİRSE İLAVE SIKILAŞTIRMA YAPILACAK

-Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ait göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet ögeleri ve enflasyon beklentilerinin iddia ufku içerisinde amaçlarla ahengi yakından izlenecektir. Gerekmesi durumunda ek nakdî sıkılaşma yapılacaktır.

-Sıkı para siyaseti duruşunun, fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, karşıt para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

-TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm ögeleri ve bu ögelerin etkileşimini temel alan bir tahlil çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni bilginin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik siyaset duruşunu değiştirmesine neden olabileceği değerle vurgulanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: