Oyun

Cyberpunk 2077 Öncesinde – Oyunlarda Cyberpunk ve Öbür Punk Akımları

Cyberpunk 2077 öncesi “Nedir Bu Cyberpunk?” diyerek başladığımız yazılarımıza bu sefer de oyun dünyasında siberpunk konusuna değinelim dedik. Lakin kelam konusu punk/cyberpunk olunca nanopunktan, biopunka, clockpunktan steelpunka pek çok alt cinsin bulunduğunu da gözden kaçırmamak gerekir. Bu cinsler cyberpunkın dijital odaklı yapısını paylaşmıyor olsalar da cyberpunkın öbür özelliklerinden beslenen tipler. Bilhassa de muhakkak bir teknik/teknolojik yapıyı odağına alıp onu ileri derecede yorumlamaları buna örnek verilebilir.

  • Cyberpunk 2077 Öncesinde – Nedir Bu Cyberpunk?
  • Cyberpunk 2077 Öncesinde – Şirket Savaşları
  • Cyberpunk 2077 Öncesinde – Night City’nin Çeteleri

Bu tipler içerisinde oyun dünyasında daha çok karşılık bulanları seçmeye çalıştık; atompunk, dieselpunk ve steampunk cinslerini, bu kümede yer alan birtakım oyunları da anarak sizlerle paylaşmak istedik. Elbette son kümemiz da cyberpunk oyunları olacak.

Steampunk

İsminin çağrıştırdığı üzere “buhar” bu temanın ana ögesi. Buhar gücüyle çalışan makineler, çeşitli alet edevat emrimize amade. Bu çeşitten oyunların geçtiği vakit dilimi genel olarak Viktorya Dönemi’ne, vakit zaman da I. Dünya Savaşı devrine tekabül eder. Havada süzülen gemiler, yüklü olarak mekanik aygıtlar ve bakır da bu cinsten oyunlarda sık karşılaştığımız ögelerdir. Vakit zaman da işin içine büyünün girebildiğini görürüz.

Dishonored serisi bu çeşidin en kıymetli örneklerinden birisini teşkil ediyor. Çabucak bir benzerini de anmak yerinde olur, Thief serisi de bu kategoride ele alınabilecek bir seri. Final Fantasy serisinin 6. oyununu, Alice: Madness Returns’ü, Machinarium’u, isminin içinde buhar geçen Arcanum: Of Steamworks & Magic Obscura’yı ve SteamWorld Dig’i de belirtmek, strateji tipinde Frostpunk’ı da anmadan geçmemek gerek. Ferdî olarak favorilerimden birisiyle Bioshock: Infinite ile listeyi noktalamış olayım.

Dieselpunk

Buhar gücünden sonra petrol girdi hayatlarımıza. İşte dieselpunk cinsinde de artık ana güç kaynağı olarak petrole geçiş yapıyoruz. Bu oyunların ele aldığı alternatif tarih devri ise çoklukla I. Dünya Savaşı ile II. Dünya Savaşı ortasındaki periyot. Dev savaş makineleri, demir ve çelik, daha kirli bir dünya…

Sineması üzere oyunuyla da Mad Max bu kategoride yerini alıyor. Yakın tarihlerde çıkan Iron Harvest da dieselpunk çeşidinin şimdiki örneklerinden birisi. Birinci iki BioShock oyunu steampunktan fazla dieselpunka yakın oyunlar (kimileri biopunk olarak da tanımlıyor, onu da belirtmiş olayım). Final Fantasy serisi burada da kendisini gösteriyor, 7. oyunuyla bu kategoride de yerini alıyor (Aslında FF VII’nin dieselpunk ile cyberpunk öğelerini barındıran bir oyun olduğunu söylemek daha hakikat olur, hasebiyle kendisini her iki çeşit altında da ele almamız mümkün)

Atompunk

Atom bombalarının yapıldığı, insanlığın en yabanî hallerinden birisine büründüğü II. Dünya Savaşı ve takip eden devri ele alan atompunk cinsinde temel güç kaynağı kestirim edilebileceği üzere nükleer güç. Genel olarak nükleer bombaların patladığı ve insanlığın yok oluşun eşiğine geldiği, bir kıyamet sonrası dünya tasvir edilir. Devletlerden çok daha küçük boyutlu topluluklar kelam mevzusudur, kurtulanlar kendilerine yeni inançlı alanlar kurmuşlar ve hayatta kalmaya çalışıyorlardır. Sığınaklardan başımızı çıkarıp da etrafa göz atmaya başladığımızda tekinsiz coğrafyaların bizleri beklediğini görürüz. Nükleer bombalar patladığı için mutantlar da olmazsa olmazımızdır bu cins içerisinde. Bütün bunlarla birlikte dieselpunk cinsine nazaran daha renkli bir dünyası vardır; 2. Dünya Savaşı sonrası periyodunda yaşanan “Altın Çağ”ı andıran bir tablo sunar.

En bilindik atompunk örneği elbette Fallout serisi. Wasteland serisini de bu kümede ele alabiliriz.

Cyberpunk

Geldik listemizin son cinsine. Kısaca, yakın gelecekte dünyanın alabileceği hal üzerine distopik bir kurgu olan cyberpunk, “yüksek teknoloji, düşük refah” denklemine hapsolmuş toplumları ele alır. Megaşirketler ve bitmek bilmez uğraşlar de işin en temel ögeleridir. Üstte aktardığımız örneklerde, tarihin makul devirlerini ele alıp oluşturulan alternatif kurgular kelam konusuyken, cyberpunk tipinde yakın geleceğe ait kehanetler paylaşılır, başımıza gelebilecek olanlar anlatılır. Araçlardan silahlara her şey teknolojinin sunduğu nimetlerden istifade edip evrilmiş biçimde karşımıza çıkarlar.

Cyberpunk tipindeki oyunları ele aldığımızda ise, ferdî olarak favorilerimden birisi Deus Ex serisidir. Tansiyonlu bir macera arayanlardansanız Observer, parkur dinamikleriyle bezenmiş tam gaz bir aksiyon isterseniz yakınlarda çıkan Ghostrunner bu tıptaki alternatiflerinizden. Shadowrun serisi, Invisible Inc, eskilerden Anachronox, Omikron: The Nomad Soul, Syndicate ve Beneath a Steel Sky daima bu çeşide ilişkin örnekler. Cloudpunk, NeoCab, Katana Zero, VirtuaVerse, The Red Strings Club üzere aktüel örneklerle listeyi genişletmek mümkün, hatta daha taze çıkmış, dumanı üstünde bir oyunumuz da var; VA-11 Hall-A: A Cyberpunk Bartending Simulator 🙂

Sinemalarda, kitaplarda ismini andığımız Blade Runner, elbette oyunuyla da listede yerini alıyor. Kojima’yı da bir sefer daha anmadan geçmeyeyim, Snatcher da bu listenin en eski üyelerinden.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: