Ekonomi

DAVOS 2021: Dünya, COVID ve iklim değişikliği nedeniyle “açlık salgını” ile karşı karşıya

COVID-19, dünyanın zati karşı karşıya olduğu “açlık salgını” gidişatını hızlandırdı.  Davos’ta toplanan dünya başkanları bu sene toplantılarda global besin sisteminin sürdürülebilirliği için acil aksiyon davetinde bulundular.

Birleşmiş Milletler’in Dünya Besin Programı’nın (WFP) Genel Müdürü David Beasley, dünya çapında tedarik zincirlerini bozan COVID-19 nedeniyle global olarak açlığın eşiğinde olan insan sayısının 135 milyondan 270 milyona çıktığını söyledi. Pandemiden evvel, savaşlar nedeniyle sayılar esasen keskin bir formda artıyordu.

Çarşamba günü Davos Gündem konferansında panelde yer alan Beasley, ” Her gün 700 milyon insan yatağa aç gittiği ve COVID nedeniyle 270 milyon insan sahiden açlığın eşiğinde olması nedeniyle şu anda çaba ediyoruz.  Bu çabalar sahiden yoksul ülkelerde yapılmakta.  Pekala Brüksel’de, Chicago’da yahut Berlin’de gereğince yiyecek olmadığına ne yapacaksınız? Tedarik zincirinin bozulması nedeniyle hem fakir ülkelere hem varlıklı ülkelere birebir anda bakmak gerekiyor” dedi.

“New York’ta tedarik zincirinin bozulması nedeniyle tuvalet kâğıdı almakta sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, Çad, Nijer, Mali’de ve bunun üzere yerlerde neler olduğunu düşünüyorsunuz?”

Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma amaçları konusunda uzmanlaşan Japon gazeteci Hiroko Kuniya, dünyanın bir “açlık salgını” ve bunun sonucunda “gerileme” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Tartışmaya başkanlık eden Kuniya, dünyadaki 2 milyar insanın inançlı yahut kâfi besin kaynaklarına erişemediğini belirterek, zorlukların 2050 yılına kadar 10 milyara çıkacağı kestirim edilen global nüfusla daha da kötüleşeceğini söyledi. İklim değişikliği ve global COVID-19’un getirdiği sakinliğin sorunu daha da kötüleştirdiğini ekledi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, COVID-19 salgını sırasında gösterilen “toplu hareketin” dünyanın yaklaşmakta olan besin kriziyle başa çıkma yeteneğine sahip olduğunu gösterdiğini söyledi. BM’nin öncülük etmesi gerektiğini vurgularken işletmelerin tahliller için gerekli olduğunu vurguladı.

Hollanda çokuluslu Royal DSM’nin baş finans sorumlusu Geraldine Matchett, panelde Rutte ile birlikte yer aldı ve iktisadın anahtar olduğunu söyledi.

WFP ismine 2020 Nobel Barış Ödülü’nü kabul eden Beasley, “yapılacak çok iş” olduğunu söyledi.

“Artık beşerler uyanmaya ve ayaklanmaya başlıyor” dedi. “COVID, tedarik zincirini savunmasız yakaladı ve besin sistemlerindeki kırılganlıkları şiddetlendirdi.

“Liderlerin artık fark etmeye başladıkları … şayet gereksinimimiz olan takviyesi ve fonları almazsak, kitlesel kıtlık – açlık – uluslarda istikrarsızlık ve kitlesel göçler yaşanacak. Bunun maliyeti binlerce kat daha fazla olacak.”

Yahoo Finance News

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: