Ekonomi

Deniz Yatırım’dan BDDK Kasım bilgileri değerlendirmesi

Bankacılık Dalı

BDDK Kasım Dataları Değerlendirmesi

Bankalar Kasım ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %39’luk artış ile 7,304 milyon TL net kar elde ederken aylık özsermaye karlılığı ise %15.1 düzeyinde gerçekleşti. Yıllık kar artışında karşılık masraflarındaki %61 oranındaki gerileme tesirli olmuştur. Kamu bankaları özel bankalara kıyasla yıllık bazda daha yüksek bir kar artışı elde etmişlerdir.

Kasım ayında kar sayısı 3Ç20 aylık ortalamasına nazaran ise %7, 4Ç19 aylık ortalamasına nazaran ise %26 artış göstermiştir. Her iki periyotta de net faiz geliri ve bankacılık hizmet gelirlerindeki daralma daha düşük karşılık masrafları tarafından kompanse edilmiştir.

Ocak-Kasım periyodunda ise bölümün kar sayısı geçen yılın birebir devrine nazaran %23 artarken, özsermaye karlılığı %11.2 düzeyinde gerçekleşmiştir. Ocak-Kasım devrinde yıllık bazda %35 artış kaydeden net faz gelirleri değerli katkı sağlarken, bankacılık hizmet gelirlerinin %8 daralması ve karşılık masraflarının %38 artması kar artışını sınırlayan faktörlerdir.

Varsayımlarımıza nazaran bankalar 1 yıl ileriye dönük 4.42x F/K ve 0.48x F/DD çarpanları ile süreç görmektedir. Hala MSCI GOÜ ortalamasına nazaran iskontolu süreç gören bankacılık bölümü paylarında olumlu görünümün artan finansal sağlamlık ile birlikte devam edebileceği görüşündeyiz.

Kamu bankaları değerlendirmesi

Kamu bankaları Kasım ayında 3,715 milyon TL kar elde ettiler Net faiz gelirlerindeki aylık %8 artışın yanısıra sermaye piyasası süreç karı yüksek karşılık masrafına karşın taban karda değerli bir tesir yapmıştır. Marj tarafında artan fonlama maliyetlerinin tesiri göze çarpmaktadır. TL kredi/mevduat faiz makasının daralmış olması net faiz marjını Ekim-Kasım aylarında 3Ç20’ye nazaran 260 bps kadar daralmasına neden olmuştur. Marj baskısının Aralık ayında ve 1Ç21’de devam edebileceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki periyotta bankacılık hizmet gelirlerinin artış eğiliminde olmasını karşılık masraflarının ise mevcut düzeylerinde kalabileceği görüşündeyiz. 3Ç20 sonuna nazaran artış gösteren takipteki kredi karşılık oranının finansal sağlamlık ismine olumlu bir gösterge olduğunu düşünüyoruz.

Özel bankalar değerlendirmesi

Yerli ve yabancı özel bankalar Kasım ayında 2,506 milyon TL net kar elde ettiler. Artan TL cinsi fonlama maliyetlerinin tesiri ile kredi/mevduat faiz makası Ekim-Kasım periyodunda 174 bps daralmıştır. Aralık ayında ve 1Ç21 devrinde bu faiz makasının daralma eğilimini sürdürmesini bekliyoruz. Takipteki krediler için ayrılan karşılık oranının artış eğilimini koruyor olmasını ise finansal sağlamlık ismine olumlu olarak kıymetlendiriyoruz. Finansal sıkılaşmadan ötürü azalan kredi talebinin yeni yılın birinci aylarından itibaren toparlanmaya başlayabileceğini ve özel bankaların yüksek sermaye yeterlilik oranları ile büyümeye takviye verebileceği fikrindeyiz. Takipteki kredi karşılıklarının artmış olması bankaların salgından ötürü oluşabilecek mümkün provizyon masraflarının evvelce ayrılması manasına geldiği için finansal sağlamlığın güçlendiğini düşünüyoruz.

En beğendiğimiz banka Halkbank

21 Aralık 2020 tarihli “Bankacılık Kesimi 2021 Görünümü” notumuzda da belirttiğimiz üzere Halkbank’ı 2021 yılında %73 yıllık artış ile en yüksek kar büyümesi elde edecek banka olması ve özsermaye karlılığındaki güzelleşme suratının fiyatlara yansıyabileceği beklentisi ile kapsamımızda en çok tercih ettiğimiz banka olarak belirledik. İkinci olarak İş Bankası’nı söyleyebiliriz. Değerleme açısından görece güzel karlılığın gereğince fiyatlara yansımadığı fikrindeyiz. Kestirimlerimiz doğrultusunda bu iki hisseyi takiben Garanti Bankası (güçlü finansallar ve olumlu kar momentumu), Yapı
Kredi Bankası (sürdürülebilir biçimde artan karlılık), Akbank (sağlam finansal yapı ile pazar hissesini artırabilme kapasitesi) ve VakıfBank (yüksek süratli büyümenin akabinde soluklanma dönemi) olarak bir sıralama yapılabilir. TSKB için ise olumlu dinamiklerin fiyata yansımış olduğunu düşünüyoruz.

YASAL İHTAR

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri ortasında imzalanacak yatırım danışmanlığı mukavelesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsî görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Deniz Yatırım

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: