Haber

Denize düşen Avrupa Maduro’ya sarıldı! İki yıl sonra ilk tanker yola çıkıyor

Ukrayna işgali gerekçesiyle Rusya’ya yaptırım uygulayan ve petrol fiyatlarındaki sert yükselişler nedeniyle zor durumda olan başta Avrupa olmak üzere Batı ülkeleri, çareyi yıllardan beri yaptırım uyguladıkları Venezuela’da buldu. Brüksel ile anlaşan Karakas’ın petrol dolu ilk tankeri Avrupa’ya gönderdiği belirtildi.

Reuters, İtalyan enerji şirketi Eni’nin Venezuela’dan sipariş ettiği petrol tankerinin 650 bin varille yola çıkmaya hazırlandığını duyurdu. Söz konusu kargo, Avrupa’nın iki yılın ardından Venezuela’dan alacağı ilk teslimat olacak. Reuters’ın haberine göre, Venezuela, Avrupa’ya göndermek üzere ikinci bir petrol tankerinin hazırlıklarını da yapıyor. Bu teslimatın da İspanyol enerji şirketi Repsol için hazırlandığı belirtiliyor.

ABD YAPTIRIMLARI GEVŞETME KARARI ALMIŞTI

ABD mayıs ayında Venezuela’ya uyguladığı bazı yaptırımları gevşetme kararı almıştı. Bu kapsamda Beyaz Saray, Eni’ye ve Repsol’a Venezuela’da gaz ve petrol üretimini başlatmaları için lisans vermişti. Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bolivarcı Venezuela hükümeti, ABD’nin, Avrupalı ve ABD’li petrol şirketlerine Venezuela’daki operasyonlarını müzakere etmek ve yeniden başlama yetkisi verdiğine yönelik haberleri doğruladı ve onayladı” ifadesini kullanmıştı.

VENEZUELA ÜLKE TARİHİNİN EN BÜYÜK KRİZİNİ YAŞAMIŞTI

Venezuela’da sosyalist lider Hugo Chavez’in ölümünün ardından 2013 yılında başkanlık koltuğuna oturan Nicolas Maduro, ABD’nin giderek artan ekonomik ve siyasi baskılarıyla karşı karşıya kalmış, iddialara göre bazı darbe girişimlerine maruz kalmıştı. Yaşananlar sonrası Venezuela ülke tarihin en büyük ekonomik krizlerinden birine girmişti.

ABD, ülkenin eski meclis başkanı Juan Guaido’yu geçici başkan olarak tanıyıp Venezuela’nın ABD’deki rafineri ve diğer varlıklarına da el koymuş, Maduro’yu da artık başkan olarak tanımadığını duyurmuştu.

6 haneli rakamlara çıkan enflasyon ve büyük ekonomik çöküşe rağmen İran, Rusya ve Çin’in desteğinin de katkısıyla iktidarını koruyan Maduro, Ukrayna savaşının ardından patlak veren enerji kriziyle birlikte Batı ülkelerin tekrar kapısını çaldığı lider oldu.

Son dönemde artan petrol gelirlerinin ve dolar kullanımının yaygınlaşmasıyla Venezuela’da enflasyon aylık enflasyon tek haneli rakamlara gerilemişti.

Kaynak: Reuters

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu