Finans

Dev banka Bitcoin’e giriyor!

Yaklaşık 237 yıllık tarihiyle ABD’nin en eski bankası olma unvanını elinde bulunduran Bank of New York Mellon Corp. (BNY Mellon) varlık idaresi müşterilerine Bitcoin alım-satım, tutma ve transfer hizmetlerini sunmaya başlayacağını açıkladı. Bankanın varlık idare hizmetlerinden sorumlu yöneticisi Roman Regelman bahisle ilgili yaptığı açıklamada “Dijital varlıklar ana akımın bir kesimi haline gelmeye başladı” sözlerini kullandı.

BNY Mellon bunun yanında hazine tahvilleri üzere klâsik varlıklarla kripto paraların bir ortada yer aldığı bir platform üzerinde de çalıştığını duyurdu. Son 1 yılda kripto paralara ait regülasyonların netleşmesi bankanın bu kararı almasında tesirli oldu.

1.5 MİLYAR DOLARLIK BİTCOİN ALDI

Bu açıklamanın akabinde Bitcoin 48.113 dolarla yeni tarihi doruğunu gördü lakin şimdi 48.000 dolarlık seviyeyi kalıcı olarak kıramadı. Pazartesi günü de Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını açıklamasıyla bu düzey kısa bir müddetliğine aşılmıştı.

Bu arda Twitter da bilançosuna Tesla üzere Bitcoin eklemeyi değerlendirdiğini açıkladı.

KURUMSAL İLGİ ARTIYOR

Daha evvel de dünyanın en büyük ödeme şirketlerinden Visa 3 Şubat’ta müşterilerine Bitcoin’le süreç hizmeti sunacağını açıklamıştı. Bugün Visa’nın en büyük rakibi MasterCard da benzeri planları olduğunu duyurdu.

Bir öbür ödeme devi PayPal ise geçtiğimiz ekim ayında Bitcoin cüzdanı hizmeti sunacağını duyurdu. Bitcoin’e artan bu kurumsal ilgi kripto paranın kıymetinin 2018 başındaki üzere düşüşe geçmesinin şimdiye kadar önüne geçti.

Bu ortada Ethereum da bugün yüzde 2.1 yükselerek 1.780 doların üzerine çıktı. Birinci 10’daki kripro paralarda en dikkat alımlı yükseliş ise yüzde 11’le StellarDA (XLM) yaşandı.

Not: BNY Mellon 2007 yılında Bank of New York and Mellon Financial Corporation’ın birleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Fakat Bank of New York 9 Haziran 1784’te kurulduğu için birleşme sonucu ortaya çıkan kurum da ABD’nin en eski bankası olarak kabul edilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: