Ekonomi

Dev yatırım bankalarından yeni Dolar/TL tahminleri…

HSBC’nin, gelişmekte olan ülkelerin para ünitelerine ait hazırladığı raporunda dolar/TL için 2021’de 7.10 lira iddiasında bulunmasının akabinde İsviçreli UBS de beklentisini açıkladı. UBS, Dolar/TL ‘nin 2021’de 7 düzeyine kadar çekildikten sonra yükseliş yaşanacağını savundu.

HSBC’nin, gelişmekte olan ülkelerin para ünitelerine ait hazırladığı raporunda Türk Lirası ile ilgili yaptığı kıymetlendirme dikkat çekti. Banka, dolar/TL’de 7.10 gaye düzeyiyle kısa durum açarken, 2021 yılı sonu dolar/TL varsayımının 7.10 olduğunu belirterek, 7.10 gaye düzeyiyle de kısa konum açtı.

İsviçreli dev banka UBS ise dolar/TL ‘nin 2021’de 7 düzeyine kadar çekildikten sonra yükseliş yaşanacağını öngördü. İsviçre merkezli banka 5 Ocak tarihli notunda Türk Lirası’nın performansına ait değerlendirmede bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın para siyasetini sıkılaştırması ve doların genel zayıf seyriyle birlikte liranın geçen haftalarda kıymet kazandığı belirtilen notta, enflasyonla gayret konusundaki kararlılığın ve global dinamiklerin lirayı desteklemeye devam edebileceği tabir edildi.

Liranın dolar karşısında yılı yüzde 20 düşüşle tamamladığına değinen UBS, Kasım ayında iktisat idaresinde yaşanan misyon değişikliklerinin makro siyasette güzelleşmenin temellerini oluşturduğunu belirterek bu yıl liranın daha âlâ bir performans göstermesini bekliyor.

Bununla birlikte risklerin devam ettiği konusunda uyaran banka, geçmiş bilgilerin uzun vadede büyüme odaklı siyasetlere dönüşü işaret ettiğinin altını çizdi.

Enflasyon verisinin Aralık’ta yıllık yüzde 14,6 ile sürpriz yaptığını belirten bankaya nazaran bu durum sıkı para siyasetinin devam etmesi gerektiğini gösteriyor.

UBS’in genel beklentisi, TCMB’nin yeni patikasında devam edeceği varsayımıyla, para siyasetinde son birkaç ayda yaşanan güzelleşmenin lirayı desteklemeye devam edeceği tarafında.

Bankanın dolar/TL’de çeyrek sonu kestirimleri birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekler için sırasıyla 7.10, 7.00, 7.30 ve 7.60 düzeylerinde bulunuyor.

Bankanın beklentilerine ait riskler ise sıkı mali şartların yetersizliği, makro siyasetlerin enflasyonla uğraştan ekonomik büyümeye kayması ve jeopolitik riskler olarak sıralandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: