Haber

DEVA Partisi Gençlik Siyasetleri Lideri Tabiat Şanlıoğlu: “Yetişkin işsizler işe, çocuk emekçiler okula!”

Çocuklar bir iş gücü değil, hayalimizdeki Türkiye’nin teminatlarıdır

Ülkemizde, resmî olmayan sayılara nazaran 2 milyondan fazla; TÜİK datalarına nazaran ise 720 bin genç ve çocuk personel bulunuyor. Bu emekçilerin değerli bir kısmı maddelerce öngörülen yaş sonunun altında ve kayıt dışı çalıştırılırken, 394 bin 560 genç yahut çocuk da çalıştırılamayacakları iş ve işyeri şartlarında istihdam ediliyor. En az 244 bin 800 çocuk personel ise mevsimlik tarım, tarla-bahçe yahut seyyar işlerde hayatını kazanmaya çalışıyor. İş gücüne katılan 247 bin çocuk ise eğitim hayatına devam edemiyor. Meğer çocuklar bir iş gücü değil; hayalimizdeki özgür, adil ve demokratik Türkiye’nin teminatlarıdır.

Ekonomik sıkıntılar sürdükçe, eğitim imkânları yetersiz kaldıkça ve fırsat eşitliği sağlanamadıkça gençler çok erken yaşta çalışma hayatına itilmektedir. Tıpkı vakitte ülkemizde çalışmayan ve çalışmaya müsait iş gücü oranı yüksek; fakat istihdam alanı oranı geçmiş yıllara nazaran düşük düzeylerdedir.

Çocuklar eğitime, işsizler istihdama katılmalıdır

Bu durumda bizim asli görevimiz; eğitimini tamamlamış, çalışmaya hazır ve işsiz vatandaşlarımızın iş hayatına katılmasını ve çocuk personel olarak nitelendirilen gençlerimizin eğitim hayatlarına devam ederek kendi gelişimlerini tamamlamalarını sağlamaktır.

Çocuk personelliği sorunu beş adımda çözülür

Bu hususta atılması gereken adımlar şunlardır:

• Mesleksel ve teknik eğitimlerin kalitesini artırmak,

• Okullarda çocuklar için eğitim odaklı iş istihdamları yaratmak,

• Çocuk personel çalıştıran kurumlara kontrolleri sıkılaştırmak ve çocuklar için iş sıhhati ve güvenliği tedbirlerini almayan işletme sahiplerine verilecek cezaları caydırıcı hale getirmek,

• Çocuk çalışanların karşılaştıkları iş yeri, eğitim ve sıhhat meselelerine sağlam ve aktif tahliller yaratabilecek kurumlar belirlemek,

• Mevsimlik tarım işinde çalışan göçmen çocukların eğitim ve sıhhat hizmetlerine erişmelerini sağlayacak taşınabilir kurumlar oluşturmak.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: