Haber

DEVA Partisi İzmir Vilayet Lideri Seda Kaya Ösen: “Öğrenciler orta tatile girdi lakin problemler motamot devam”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İzmir Vilayet Lideri Seda Kaya Ösen, okulların sömestr tatiline girilmesi vesilesiyle bir açıklama yaparak pandemi münasebetiyle ortaya çıkan uzaktan eğitim problemlerinin hala giderilemediğini söyledi. Fırsat eşitsizliği makasının öğrenciler ortasında bu devirde daha da açıldığına dikkat çeken DEVA Vilayet Lideri Ösen, “Hala uzaktan eğitim için tablet bekleyen okullar, öğrenciler var. Bu süreçte eğitime uzak kalan öğrencilerin açığını kim kapayacak” diye sordu.

2020-2021 eğitim öğretim periyodu sömestr tatiline girerken, DEVA İzmir Vilayet Lideri Seda Kaya Ösen, sürece ait bir kıymetlendirme yaptı. Hem İzmir hem de ülke çapında hala daha birçok öğrencinin uzaktan eğitime erişim kasveti çekmeye devam ettiğini, bilgisayar donanımı yetersiz, internet altyapısı elverişsiz olan birçok öğrencinin bulunduğunu tabir eden Ösen, “Düşük gelirli kimi meskenlerde ise eğitim için olmazsa olmaz olan bu donanımlar hiç bulunmuyor. Pandemi boyunca çalışan işçi anne babaların çocukları da süreçten olumsuz etkilendiler. Ülkemizin kanayan yarası olan fırsat eşitsizliği, pandemi sürecinin plansız ve yetersiz idaresi nedeniyle onarılamaz biçimde artmıştır. İmkanı olan ve olmayan çocuğun ortasındaki makas, eskisinden de çok açılmıştır” dedi.

Fırsat eşitsizliği kanayan yara

DEVA Partisi İzmir Vilayet Başkanlığı Eğitim Politikaları’ndan Sorumlu Lider Yardımcısı Pınar Güngör Özinan da birçok okul ve velinin hala Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın dağıtacağı tabletleri beklediğini söyledi. Karnelerin dağıtıldığını lakin çevrimiçi derslere, bilgisayarı, tableti, interneti olmadığı için katılamayan öğrencilerin neye nazaran değerlendirmeye tabi tutulacağını soran Özinan, şöyle konuştu: “Öğretmenim, annemin interneti bitti o nedenle bir sonraki derse katılamayacağım’ diyen öğrenciye nasıl kıymetlendirme yapılacaktır? Daha düşük not alması onun kabahati mi olacaktır? Bu sebeple düşük not alacak öğrencilerin sonraki eğitim hayatında motive olması nasıl sağlanacaktır? Olması gereken imkanlara sahip çocuklar ile fizikî ya da altyapısal kaideleri birebir olmayan çocuklar birebir kıstaslara nazaran bedellendirilemez. Fırsat eşitsizliğinin azami yaşandığı pandemi sürecinde değerlendirmelerin sağlıklı olmayacağını ve devletin tüm çocuklara tıpkı donanım ve erişim imkanı sunması gerektiğini düşünüyoruz.”

İZMİR – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: