Ekonomi

Dış Borç – Cari Açık Sendromu

Dış borç aldığımız için mi cari açık artıyor yoksa cari açık arttığı için mi dış borcumuz artıyor ?

2021 yılının birinci günlerinde İlhan Döğüş hocamız hoş bir tartışma başlattı. Aslında tartışma konusu kendi içinde fasit bir daire ve sonuçta yumurta tavuk olayına dönüyoruz.

indir

İlhan DÖĞÜŞ hoca Bretton Woods kongresi öncesi

İlhan hoca, şu görüşü savunuyor. Cari açık arttığı için dış borcumuz artıyor. Ancak bunun aykırısı görüşte ” Türkiye daha çok borçlandığı için cari açığı arttı” oldukça tanınan.

Evvel şu durumu bir açıklayayım. Bankaya gidip TL mevduatınızdan döviz mevduatınıza para aktardığınızda döviz mevduat hesabınızda döviz artar. Lakin orada gerçek bir döviz yoktur. Banka yalnızca, yükümlükler tarafında TL karşılığı kadar dövizi hesabınıza yazmıştır. Burada mecburî karşılık oranı sayesinde döviz mevduatının muhakkak bir ölçüsü kadar döviz bulunup TCMB’ye yatırılır.

Artık gelelim, ithalatçının döviz talebine; burada talep edilen döviz yurtdışına gidecek, bankanın hesaplarında kalmayacak.  Bu nedenle banka ya döviz rezervlerini kullanacak (muhabir banka dahil) ya da borçlanacaktır. Dış borçlanmanın en kıymetli ayağı burasıdır. İthalatın yapılması için gerçek dövize gereksinim vardır.

Öte yandan, Türkiye daha çok döviz cinsinden borçlandığı için de cari açığı artıyor. 2008 krizi global likidite şartlarındaki olumlu gelişmeler özel bölümün kullanabileceği fon imkanlarını artırmıştır.

Hatta, KaşıBeyaz’ın bile ????

Konkordato ilan eden Kaşıbeyaz ın sahibi Bankalar bize savaş açtı Sputnik Türkiye

Bu devirde özel dal yatırımları ve tüketimi süratle artmıştır. Hanehalkı tüketimindeki süratli artışa paralel olarak Türkiye iktisadında çok kıymetli bir cari süreçler açığı belirleyicisi olmuştur.

Sonuç olarak, iki görüş de birbirine bağlıdır. Fasit bir daire dönüp durmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: