Haber

Doğal gaz ve tahıl mesajları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’ndeki temasları kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi. Erdoğan ve Putin’in zirvenin düzenlendiği kongre merkezindeki görüşme sona erdi. Görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. 

RUS GAZI İÇİN ‘RUBLE İLE ÖDEME’ KARARI

Reuters’ın aktardığına göre Putin görüşmede, “Türkiye, Rusya’dan gaz tedariki için en güvenilir rotalardan biri haline geldi. Türk Akımı kesintisiz çalışıyor. Türkiye’nin Rus doğalgazı için ödemelerin yüzde 25’ini Ruble ile yapmasında anlaşma sağlandı. Uygulama kısa sürede yürürlüğe girecek” dedi.

TAHIL KORİDORU

Tahıl konusunda ise Putin Erdoğan’a teşekkür ederek, “Umuyorum ki Ukrayna tahılının büyük bir kısmı yoksul ülkelere gidecek” ifadelerini kullandı. 

“AKKUYU’DA TÜM KONULAR HALLEDİLDİ”

Putin ayrıca, “Akkuyu NGS’nin Türkiye’deki inşaatı ile ilgili tüm konular halledildi, dün bu konuda belgeler imzalandı” dedi. Putin, 2023’te santralin ilk ünitesinin devreye girmesini umduğunu söyledi.

Semerkant'ta Erdoğan-Putin zirvesi: Doğal gaz ve tahıl mesajları - Resim : 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaagiin Khurelsukh ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüşme yapmıştı. 

Öte yandan Modi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesi hakkında Twitter’da Türkçe paylaşım yaptı.

Erdoğan’la ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında görüşen Modi, paylaşımında “Cumhurbaşkanı @RTErdogan ile görüştük ve halklarımızın menfaati için ekonomik ilişkileri derinleştirecek yollar dahil Hindistan ve Türkiye arasındaki tüm ikili ilişkileri gözden geçirdik.” ifadesine yer verdi.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu