Finans

Dogecoin’in yaratıcısı: 2015’te hepsini satıp ikinci el Honda Civic aldım

Yıl başından bu yana kıymeti yüzde 1400 artan kripto para ünitesi Dogecoin’in yaratıcılarından Billy Markus konuştu.

2013’te Jackson Palmer ile birlikte Dogecoin’i “şaka amaçlı” olarak geliştiren yazılım mühendisi Markus, sanılanın tersine şu an elinde hiç Dogecoin olmadığını, 2015’te çalıştığı işten kovulduktan sonra sahip olduğu tüm Dogecoin’leri satıp ikinci el bir Honda Civic marka araba aldığını açıkladı.

Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter paylaşımları ve dünyanın en büyük forum sitesi Reddit’te bir ortaya gelen küçük yatırımcıların kısa müddette yüksek getiri elde etme hevesleriyle Dogecoin’in piyasa pahası 9 milyar doları aşarken, bu çılgınlıktan Dogecoin’in yaratıcısına hiçbir hisse düşmedi.

‘NORMAL BİR ÇALIŞANIM, GÜÇLÜ DEĞİLİM’

Reddit’te evvelki gün Dogecoin alt forumuna katılan Markus, Dogecoin ile artık bir bağı olmadığını ve insanların varlıklı olması için Dogecoin arzını sonlandırmasının mümkün olmadığını herkesin bilmesini istediğini lisana getirdi.

Şu an ABD’nin San Francisco kentinde bir eğitim şirketinde yazılım mühendisi olarak çalışan 38 yaşındaki Markus, dün de Bloomberg’e konuştu.

Dogecoin’in yükselişiyle tüm paraya kendisinin sahip olduğu istikametinde internette saçma kelamlar gördüğünü belirten Markus, “Ben olağan bir çalışanım, güçlü değilim” dedi.

‘KOMİK, APTALCA HİSSETTİRİYOR’

“Birkaç saat içinde yaptığım bir şeyin şu an internet kültürünün bir kesimi olması tuhaf. Elon Musk’ın Dogecoin hakkında konuşması komik, aptalca hissettiriyor” dedi.

Dogecoin’deki yükselişin kendisi için de bir gizem olduğunu belirten Markus, dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk’ın dayanak tweetlerinin kendisine mantıklı gelmediğini lisana getirdi.

‘RİSKTEN KAÇINIRIM’

ABD’de merkez bankasının (Fed) para musluklarını sonuna kadar açması sonucunda hızlanan pay senedi ve kripto para piyasalarındaki çılgınlık hakkında da konuşan Markus, “İşlerin gerçeklikten ne kadar kopabileceği konusunda Dogecoin’in düzgün bir barometre olabileceği söylenebilir” dedi.

Riskten ve süratli zenginleşme planlarından kaçınan bir insan olduğunu belirten Markus, birikimini S&P 500 endeksi fonunda ya da California merkezli bir yatırım hizmeti şirketi olan Wealthfront’ta değerlendirdiğini söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: