Finans

Dolar 2021’de ne olacak?

En düzgün düşünülmüş yatırım planlarını bile tiye alan bir yılın akabinde Wall Street’teki dev finans kuruluşları 2021’e ait ihtiyatlı bir optimistlik içinde. Blooomberg’in dev yatırım bankalarından, sigorta şirketlerine, ticari bankalardan portföy idarelerine çok sayıda kuruluşun 2021 öngörülerine yer verdiği tahlilde “İyileşme, canlanma, rotasyon ve reset” sözcükleri öne çıkıyor.

Dünya gazetesinden Hilal Sarı’nın haberine nazaran; dev finans kuruluşlarının genel görüşü COVID-19 çöküşünün akabinde aşı yeni ekonomik büyüme devrine ve varlık fiyatlarında yükselişe taban hazırlayacak.

– Societe Generale: 2021 varlık idaresi kararlarımızda tahvil getirilerinin yükselebileceği ve büyümenin güzelleşeceği mümkünlüğü ana ögeler. Portföyümüzdeki pay yükünü yüzde 49’dan yüzde 62’ye çıkarıyoruz – şirket tahvillerini azaltıyoruz lakin yatırım alanı ve bölgelere nazaran seçici bir azaltma bu. ABD’nin büyük teknoloji şirketlerinden gelişmekte olan ülke paylarına geçiş tavsiye ediyoruz.

– TD Securities: Düşük faiz ortamının bir krizle daha da uzaması yatırımcıları getiri arayışında risk eğirisini dikleştirmeye zorlayacak. 2021’in ikinci yarısı riskli varlıklar için daha sıkıntı geçebilir. Önümüzdeki iki yıl boyunca kıymetli metaller en istikrarlı olumlu görünüme sahip varlık sınıfı. Portföyleri çeşitlendirerek optimize ediyoruz. Gelişen ülke döviz cinsi tahvilleri ve gelişen ülke payları yatırımcının ilgisini çekebilir. Dolar yılın başında yükselebilir fakat aşağı istikametli trendini sürdürecek. Gelişmekte olan ülkelere sermaye girişleri güçlenecek ve dış durumları zayıflayan dolarla da güçlenecek.

Credit Suisse: 2021 varsayımlarımızı 2022’nin nasıl bir yıl olacağı üzerinden yapıyoruz. 2022’de virüs giderek silikleşen bir anı olacak, iktisat sağlamlaşacak ancak yavaşlayacak, getiri eğrisi dikleşecek, volatilite azalacak, 2021’de döngüsel varlıklara olan rotasyon geride kalacak.

– Goldman Sachs: Aşının öncülük edeceği global büyüme, ortalarında emtialar, döngüsel kesim payları ve gelişmekte olan piyasaların olduğu döngüsel varlıklara büyük ivme katacak. Fakat piyasa istikrarları büyümeye ait zayıflıkları net görebileceği için yatırımlar risk de barındıracak. Paylar borçlardan daha düzgün getiri sağlayacak diye düşünsek de, ABD’de nakit ve mortgage kredilerinin, Avrupa’da ise şirket borçlarının aşağı taraflı riskleri daha korunaklı. Yuan ve yuan cinsi varlıklar cazip olacak. Avrupa varlıklarında yeni salgınlar değerli risk. Dolar pahasının üstünde fiyatlanıyor, ABD varlıklarının portföy yükleri azaltılmalı.

– UBS: Karantinalardan en çok etkilenen bölümlerin canlanmaya başlamasıyla 2021’in olayı döngüsel varlıklara yönelmek, küçüklere odaklanmak ve global düşünmek olacak. Tahviller, dolar cinsi gelişmekte olan ülke tahvilleri ve Asya yüksek getiri beklenen alanlar. Düşük getirili nakitten ve düşük getirili tahvillerden çıkılmasını tavsiye ediyoruz. Dolardaki düşüş, euro, sterlin, ruble ve yuan üzere para ünitelerine yarayacak.

– Bank of America: 2021 pandemi birçok ülkede sürdüğü için çalkantılı başlayacak. Fakat mali teşvikler ve aşı dağıtımı yılın ortasında büyümeyi hızlandıracak. 10 yıllık ABD tahvili getirisi ve enflasyon yüzde 2’nin üzerine çıkarsa en âlâ müdafaa volatilite, emtialar, ticari gayrimenkul ve gelişmekte olan piyasalar olur. Duraklama olursa ve tahvil getirileri sıfıra yaklaşırsa, en uygun hedge nakit ve getiri eğrisini düzleştiren risksiz varlıklar. Emtialar borçtan, ticari konut meskenden, yüksek getirili varlıklar, gelişen ülke varlıkları, Avrupa ve Asya varlıkları S&P 500’den ve küçük şirketlerden daha güzel performans sergileyecek.

BlackRock Investment Institute: Ötelenmiş taleple birlikte ekonomik canlanma 2021’de hızlanacak. Teknoloji ve sıhhat, pandeminin yarattığı dönüşüm nedeniyle hala cazip, bunu gelişen ülke payları ve ABD’deki küçük şirket paylarıyla dengelemeyi planlıyoruz.

– Citi Private Bank: Gelişmekte olan pazarlar – Güneydoğu Asya’dan Latin Amerika’ya – bedelinin altında fiyatlanıyor. Bankacılık ve güç şirketleri üzere döngüsel kesimler ve küçük şirketler de o denli. Ayrıyeten pandemi öncesine nazaran bu varlıkların daha da ucuz olması alım fırsatı sağlıyor.

“DOLARDAKİ DÜŞÜŞ SÜRECEK”

– Morgan Stanley: Artan COVID-19 hadiseleri kıymetli bir risk lakin umutlu olmaya devam. Global güzelleşmenin sürdürülebilir ve senkronize olduğunu, resesyon sonrası siyasetlerle desteklendiğini düşünüyoruz. Yatırımcılara portföylerini dengelemeleri gerektiğini tavsiye ediyor, riskli varlıklara yönelinmesini tavsiye ediyoruz. Portföylerde pay ve borçların, nakit ve devlet tahvilinden daha fazla yer alması gerektiğini düşünüyor, dolar için “sat” tavsiyesi veriyoruz. Emtialarda ise sabırlı olunmalı. Doların 2021 boyunca yüzde 4 azalmasını öngörüyoruz.

ING: Dolar 2021 boyunca yüzde 5 ila 10 paha kaybedecek. İki yıllık Trump korumacılığı ve COVID-19 krizinin akabinde para ünitesi piyasalarında doların çekim gücü azalacak.

– BNP Paribas: Yılın başında ekonomik zayıflık görülse de aşının yaygınlaşması güçlü bir ekonomik güzelleşme beklentimizi destekliyor. Dolarda yapısal olarak ayı görünümün devam edeceğini düşünüyoruz.

EL-ERIAN: FED VE ECB BUNA KARŞIN GÜVERCİN

Allianz Başekonomisti ve ünlü yatırımcı Mohamed El-Erian, Goldman Sachs’ın ABD Finansal Şartlar Endeksi’ni de eklediği toplumsal medya paylaşımında finansal şartların serinin tarihindeki en gevşek noktada olmasına karşın ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) daha fazla likidite sağlamak zorunda hissettiğini söylüyor ve bu durumu bir “politika paradigması” olarak kıymetlendiriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: