Finans

Dolar- altın derken yatırımcılar beklemediği yerden golü yedi

Amerika ve dünya siyasetinde yaşanan gelişmelere korona virüs salgının da eklenmesi ile dolar ve altın fiyatlarında dalgalanmalar meydana gelmişti. Dolar ve altına alternatif olarak birçok yatırımcı, parasını Bitcoin’e yatırdı fakat uzmanların uzun mühletten bu yana ‘yatırım yaparken dikkat’ dediği Bitcoin’de uzmanların beklediği, yatırımcıların ise beklemediği bir gelişme yaşandı.

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran Bitcoin piyasada balon oluştuğu tasalarının tesiriyle ivme kaybetmeye başlıyor.

Piyasa kıymeti en yüksek kripto para Çarşamba günkü süreçlerde yüzde 6.8 düşüşle 35 bin doların altına geriledi. Bitcoin Ocak başında tüm vakitlerin tepesini gördüğünden beri volatilite yüksek ve kıymet çıkarının çok olduğuna ait tasalar epeyce kuvvetli.

“SON KARLAR SÜREKSİZ OLABİLİR”

Analistler yatırımcıların yeni alım yapmaları için kilit düzey olarak 40 bin doları işaret ediyor. Rallinin durması durumunda süratli getiri isteyen traderların paralarını öteki yere yönlendirebileceklerini ve Bitcoin’in son karlarının süreksiz olabileceğini belirtiyorlar.

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Birçok kripto para traderı yakında 41,500 dolar düzeyini aşılmazsa Bitcoin’de yeni bir çöküş yaşanabileceği kaygısıyla öteki kripto paralar ile çeşitlendirme yapıyor” dedi.

Ayrıyeten, Wall Street profesyonelleri tarafında Bitcoin’in geçen yılki yüzde 400’lük yükselişinin akabinde giriş yapmanın çok tehlikeli olduğu formunda tasalar var.

Bank of America Corp.’un aylık anketine katılan fon yöneticileri Bitcoin’in 2017’den beri birinci defa dünyanın en kalabalık alım satım süreci olduğunu söylemişlerdi.

YELLEN KRİTO PARAYI MAKSAT ALDI

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen’in kripto para ile ilgili açıklamalarının da kripto paranın düşmesinde tesirli olduğu belirtiliyor. Yellen, bugün gerçekleştirdiği konuşmasında kripto paraların terörün finansmanı ve kara para aklama açısından telaş kaynağı olduğunu söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: