Finans

Dolar analizi! Dolarda kimler kazandı kimler kaybetti

Global ve iç piyasada yaşanan kıymetli gelişmelerin akabinde düşüşe geçen dolar kuru için değerlendirmelerde bulunan eski Hazine Müsteşar yardımcısı Mahfi Eğilmez piyasalardaki sert dalgalanmaların iktisada olan tesirleri konusunda dikkat alımlı açıklamalar gerçekleştirdi.

Eğilmez yazısında Türkiye’nin carry trade, yani düşük faiz getiren bir para ünitesinden borçlanıp krediyi yüksek faiz getiren bir para ünitesine yatırma süreçleri için ülkü bir ülke olduğunu öne sürerken “Türkiye, kısa müddette önemli kar elde edip gidenlerin yaptığı carry trade süreçler için ülkü bir ortam. Onlar kazanıyor, biz kur düşüyor diye seviniyoruz” tabirlerini kullandı

DOLAR DÜŞERKEN KİMLER KAZANIYOR KİMLER KAYBEDİYOR

Mahfi Eğilmez ayrıyeten kendi ismini taşıyan blogunda dolar kurunda ve faiz alanında yaşanan artışların ya da düşüşlerin kimlere yaradığını da izah etti.

DOLAR KURUNUN OYNAKLIĞI DÜŞERSE ENFLASYON DÜŞER

Dolar kuru ve faiz oynaklığından ülkenin çok büyük ziyanlar gördüğünü söz eden Eğilmez dolar kuru ve faiz oynaklığının düştüğü devirde üreticinin çıkarlı çıktığını açıkladı.

Yaşanan sert aşağı ya da üst istikametli dolar kuru hareketlerin önüne geçmek için iktisattaki riskleri azaltmak gerektiğini söyleyen Eğilez “Riskler düşerse, kurun oynaklığı azalır münasebetiyle enflasyon düşer. Enflasyon niyet de faiz de düşer” sözlerini kullanan Eğilmez, Türkiye’nin bunu 2001-2009 yılları ortasında başardığına işaret ederek, “Çözüm yolu: Riskleri düşürmektir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: