Finans

Dolar, euro ve altında son durum

Trump yanlısı göstericilerin ABD Kongre binasının işgale varan protestolarının ortaya çıkardığı şiddet imajları dolar ve euro tarafında düşüşe neden oldu.

YURT DIŞI BORSALARI

ABD’de yaşanan Kongre baskını olaylarına karşın Georgia eyaletindeki seçimleri kazanan Demokratların Senato’nun denetimini ele geçirmelerinin yarattığı daha fazla ekonomik teşvik paketi beklentisi piyasalarda yükselişe neden oldu. ABD vadelileri artıda seyrederken Asya seansında da süreçler olumlu yüklü sürüyor. Japon ve Avustralya borsaları yüzde 1’in üzerinde artıda. Çin’de ise çıkarlar yüzde 1’e yaklaşıyor.

DÖVİZ VE ALTINDA SON DURUM

Dolar 7.30 liranın altına gerilerken euro ise 9 liranın altına sarktı. Gram altın da hem ons hem de dolardaki düşüş nedeniyle gerileme yaşandı. Kripto para ünitesi Bitcoin ise yüzde 5’e yakın primle 37 bin 700 dolar düzeyinde süreç görüyor.

TCMB Para Siyaseti Kurulu’nun sıkılaştırıcı adımları dolar ve euro tarafında gerilemeye neden oluyor. ABD’de yaşanan olumsuz siyasi hava da döviz tarafındaki satışlara sürat kazandırdı. Dolar 7.40 lira düzeylerinden 7.26 liraya kadar gerileme gösterdi. Euro ise 9.10 liradan 8.99 liraya kadar düştü. Gram altın ise 450 lira düzeyinden süreç görüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: