Finans

Dolar kuru 7 TL’nin altına düşer mi? Atilla Yeşilada açıkladı

Dolar kurunda yaşanan sert düşüşler sonrası ekonomist Atilla Yeşilada’dan yatırımcıya değerli ikazlar geldi. Atilla Yeşilada dolar kurunda 7 TL’yi hangi kaidelerde görebileceğimizi açıkladı.

Dolar kuru 2020 yılının kasım ayında 7.58 TL ile tarihi bir rekora imza atarken beraberinde yeni Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal idaresinde alınan faiz kararlarıyla birlikte 7.30 TL düzeyine kadar indi. Dolar kuru yılın son gününü 7.44 TL düzeyinde kapatırken Türkiye’nin en çok takip edilen ekonomistlerinden olan Atilla Yeşilada dolar kuru için değerli ihtarlar yaptı.

DOLAR KURU 2021’DE NE OLUR?

2021 yılında dolar kuru için tehlikenin şimdi geçmediğini söz eden Atilla Yeşilada. AB ve ABD’nin yaptırım tehditlerinin hala masada olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’nin yeni Lideri Joe Biden ile bir halde mutabakat yoluna gideceğini iddia eden Yeşilada bu doğrultuda dolar kurunun 7 TL’ye bile inebileceğini öne sürdü.

Sami Altınkaya’nın Youtube kanalına konuk olan Atilla Yeşilada “Dolar 7 TL Olur mu? Gerçekçi mi?” başlıklı görüntüde dolar kuru için şunları söyledi:

Mart ayından itibaren tekrar yaptırım konusu var. Ben taraf olmadan söylemeye çalışıyorum. Amerika s400 ler Türkiye’den çıkıncaya kadar Halkbank vasıtasıyla baskıyı artıracak. Avrupa’nın diğer kaygıları var Türkiye’yle Doğu Akdeniz, Libya problemleri var. Bunlarda bir tahlil elde edinceye kadar Türkiye iktisadını sıkacaklar. Burada dolar kuru hakkında bir senaryo yürütmek için bu baskıya sayın Erdoğan’ın yanıt vereceği konusunda fikir yürütmek zorundayız. Bir uzlaşma sağlanırsa ki ben Türkie ABD ve AB ortasında sağlanacağını düşünüyorum. O vakit dolar kuru çok samimi söylüyorum 7 TL’ye de düşer. Yok bu uzlaşma sağlanmazsa önümüzde bir Rahip Brunson olayı var. Bir ayda Türk Lirası dolar karşısında yüzde 35 kıymet kaybetti.

Şuanda maalesef iktisattan yola çıkarak dolar kuru üzerinde bir senaryo üretemiyoruz . İş büsbütün siyasete döndü. Mart ayına kadar büyük bir kasvetle karşılaşacağımızı zannetmiyorum. Bence sıcak parayla birlikte Türk Lirası dolar karşısında bir ölçü daha kıymet kazanabilir. Ancak ondan sonra iş çok ciddileşecek. Amerikan finansal kurumları Türkiye’ye borç vermekten men edildiğinde akıl almaz bir düşünceye gireriz. Avrupa’da kendi bankalarını dolaşıp el altından Türkiye’ye karşı biraz musluğu kaptın derse Türkiye iktisadını boğarsınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: