Finans

Dolar ve euro güne nasıl başladı?

Haftanın son günü ABD’den gelecek istihdam dataları günün en değerli gündemi olarak takip edilecek. ABD’de yaşanan olaylar ile ilgili gelişmeler de yakından izleniyor. Yurt içinde ise fiyatlanacak değerli bir data bulunmuyor.

Türk Lirası, dolar ve euro karşısında güçlenmeye devam ediyor. Son 5 ayın en düşük düzeylerini gören dolar/TL, haftanın son süreç gününde 7,32-7,33 düzeylerinde pahalanıyor. Dolar/TL, dün 7,23’ü gördükten sonra gelen reaksiyon hareketiyle günü 7,34’ten kapatmıştı. Euro/TL de 9 liranın çabucak altında süreç görüyor.

“Dolar/TL 7,30’ün üzerinde tutunuyor”

IKON Menkul tarafından hazırlanan teknik tahlil raporunda dolar/TL kurunun 7.30 takviyesinin üzerinde tutunmayı sürdürdüğüne işaret edildi.

Kurumun raporunun detayları şöyle:

“Dolar/TL paritesi 200 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmaya devam ediyor. Lakin yansılar şuan için hudutlu. Üstte düşüşü takip eden 8 günlük ortalama ise direnç bölgesi olarak kalmaya devam ediyor.

Gün içerisinde 200 günlük ortalamanın denk geldiği 7.30 dayanağı ve üstte 8 günlük ortalamaya denk gelen 7.40 direncini takip etmek gerekebilir.

Dayanaklar: 7.30 – 7.19 – 7.02
Dirençler: 7.40 – 7.50 – 7.61/7.67 “

“Küresel piyasalar yükselişini sürdürüyor”

Global piyasalar ABD’de yaşanan siyasi huzursuzluk ve koronavirüs olaylarındaki artışa karşın 2021 yılında ekonomik toparlanma umutlarını fiyatlamaya devam ediyor. Asya seansında Japon Nikkei Borsası 30 yılın ziervesine çıktı. Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını izleyen MSCI Endeksi de yüzde 1’lik artışla tarihi düzeylere çıktı. ABD vadelileri de yüzde 0,3’ler civarı artıda.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: